Najczęstsze błędy przy zakupie i układaniu kafelków
Płytki ścienne i podłogowe są produktem cechującym się wysoką trwałością i wartością dekoracyjną, lecz niewłaściwy zakup lub zła technika układania może doprowadzić do ich uszkodzenia. Przeczytaj, jak nie postępować!
Płytka ścienna to nie zawsze okładzina podłogowa!
Niejednokrotnie wpadnie nam w oko elegancki wzór dekoracyjny lub designerska barwa, którą chcielibyśmy wykorzystać nie tylko do przyozdobienia ścian, lecz również i podłóg. Warto jednak mieć na uwadze, że ceramika ceramice nie równa. O ile płytki ścienne z gresu możemy na ogół spokojnie wykorzystać również na podłodze, to w przypadku glazury jest to absolutnie wykluczone. Glazura bowiem jest na to zbyt delikatna i błyskawicznie pojawią się na niej mało estetyczne spękania i wyszczerbienia. W przypadku innych rodzajów ceramiki w zasadzie każdorazowo powinniśmy sprawdzić klasę ścieralności, którą oznaczamy skrótem PEI.To oznaczenie jest kluczowe dla właściwej oceny trwałości dekoracyjnych płytek na podłogi.
Zakup ceramiki do łazienki a sprawa bezpieczeństwa
Bardzo podobnie wygląda sytuacja z zakupem płytek podłogowych do łazienki. Nierzadko zakup podyktowany jest wyłącznie walorami estetycznymi i nie uwzględnia on właściwości technicznych danych kafelków podłogowych. Zagadnienie to jest szczególnie istotne w przypadku rodzin z małymi dziećmi lub osobami starszymi, gdyż to właśnie one najczęściej i najłatwiej tracą równowagę, doznając bolesnych upadków. Standardowe ozdobne kafelki do łazienek bywają dość śliskie, lecz na rynku dostępne są również płytki antypoślizgowe, klasy R9 lub R10, które poprawią bezpieczeństwo użytkowania pomieszczeń z wilgotnymi podłogami. Warto więc zawczasu sprawdzić co oferują upatrzone przez nas płytki do łazienki.
Układanie płytek bezfugowych z pominięciem fug
Powiedzmy sobie otwarcie, dekoracyjne płytki bezfugowe nie istnieją. To tylko figura retoryczna i chwyt marketingowy zarazem. Pominięcie wypełnienia pomiędzy kafelkami może odbić się negatywnie na ich trwałości. Po części za sprawą łatwo wnikającej do warstwy kleju mocującego wilgoci, a po części z racji naturalnej pracy całej konstrukcji. W efekcie może dojść do sytuacji, że po pewnym czasie niektóre z płytek ulegną odklejeniu lub na ich powierzchni pojawią się mało estetyczne pęknięcia. Dlatego też wskazanym jest, by zawsze stosować minimum 1.5 milimetra wypełnienia pomiędzy płytkami. Tak wąski pasek, szczególnie przy odpowiednim dobraniu barwy, zniknie i wizualnie nasza aranżacja będzie pozbawiona fug!