Kratki ściekowe – kryteria wyboru

Dodane przez kratki ściekowe,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , , ,

W większości zakładów przemysłowych bardzo ważną funkcję pełni system odwodnienia. Wyróżniamy dwa jego rodzaje a mianowicie odwodnienia liniowe i punktowe. Dzisiaj zajmiemy się tym drugim rodzajem. Omówimy kryteria wyboru kratek ściekowych, które stanowią ważny element systemu odwodnienia.

Funkcja kratek ściekowych

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie jaką funkcję spełniają kratki ściekowe. Ich fundamentalnym zadaniem jest zbieranie wody oraz nieczystości z powierzchni posadzki i odprowadzanie do kanalizacji. Są zatem elementem newralgicznym, którego sprawne działanie warunkuje niezawodne funkcjonowanie całego systemu.

Czym kierować się podczas wyboru?

Skoro wiemy już jaką rolę pełnią kratki ściekowe to teraz warto pokrótce omówić kryteria wyboru tych właśnie elementów. W pierwszej kolejności powinniśmy określić kilka parametrów, które z pewnością pomogą nam w podjęciu ostatecznej decyzji. Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest ilość wody odprowadzana przez kratkę w jednostce czasu. Na tej podstawie będziemy mogli określić średnicę odpływu oraz rozmiar części górnej kratki. Kolejnym parametrem do ustalenia jest ilość części stałych odprowadzanych przez wpust w jednostce czasu. Ten parametr pomoże nam w wyborze odpowiedniej wielkości kosza osadczego. Na końcu warto także określić pożądaną wytrzymałość kratki. Musimy zdać sobie sprawę z tego jakie siły będą oddziaływać na ten element i dokonać ostatecznego wyboru biorąc pod uwagę także ten parametr.

Zarówno odwodnienia liniowe jak i punktowe są ważnym elementem wspomagającym funkcjonowanie zakładu przemysłowego. Dlatego też podczas wyboru danego rozwiązania należy przeprowadzić poważną analizę potrzeb i wymagań. Dopiero na tej podstawie możemy podjąć ostateczną decyzję.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.