Odwodnienia liniowe – systematyka

Dodane przez kratki,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , , ,

W wielu zakładach przemysłowych to właśnie odwodnienia liniowe stanowią główny system odprowadzania wody. Co ciekawe rozwiązania te znajdują także zastosowanie w szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu.

Odwodnienia liniowe czyli…

W ramach tej kategorii odwodnień wyróżnić możemy przede wszystkim kanały rynnowe oraz kanały szczelinowe. Z jednej strony są to rozwiązania analogiczne pod względem funkcjonalności. Ich głównym zadaniem jest zbieranie wody oraz nieczystości z powierzchni podłogi i odprowadzanie do kanalizacji. Czym zatem różnią się oba rozwiązania?

Kanały rynnowe stosowane są przede wszystkim w zakładach przemysłowych działających w branży spożywczej, chemicznej oraz budowlanej. Wykonywane są ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej. Charakteryzują się dużą wydajnością hydrologiczną, zróżnicowanym profilem a także posiadają specjalny ruszt przykrywający. Kanały rynnowe posiadają również wbudowany spadek dna. Co ciekawe kanały dają nam dosyć duże możliwości modyfikacji w zależności od potrzeb i wymagań danego zakładu. Więcej na temat kanałów rynnowych możecie Państwo przeczytać tutaj.

Kanały szczelinowe, jak już wcześniej wspomnieliśmy, pełną analogiczną funkcję. Warto zatem zastanowić się kiedy powinniśmy wybrać właśnie te rozwiązania. Otóż kanały szczelinowe stosowane są wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana duża wydajność hydrologiczna. Przykładem może być pomieszczenie, w którym chcemy oddzielić strefę suchą od mokrej. Kanały szczelinowe są tańsze (ze względu na brak rusztu) oraz bardziej uniwersalne (mogą łączyć się z innymi typami kanałów).

Obok odwodnień liniowych w praktyce zastosowanie znajdują także odwodnienia punktowe oraz czyszczaki pod wypełnienie. Niemniej jednak to odwodnienia liniowe święcą triumfy jeżeli chodzi o popularność. Wynika to z faktu, że doskonale sprawdzają się nawet w bojowych warunkach.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.