Bezpieczeństwo w pracy z prądem

Dodane przez kroser,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , , ,

Prąd elektryczny ułatwia życie ludziom już od dawna. Korzystanie z urządzeń zasilanych energią elektryczną znacznie przyspiesza pracę człowieka. Ważne jednak jest przestrzeganie pewnych podstawowych reguł. Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w kontakcie z urządzeniami elektrycznymi oraz z samą instalacją elektryczną jest nieodzowne.

Prąd elektryczny

Trzeba jednak zacząć od początku. Czym jest prąd elektryczny i jak powstaje. Prąd elektryczny to nic innego jak uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. Dzisiaj podstawowym sposobem produkowania energii jest indukcja elektromagnetyczna. Aby wytworzyć prąd elektryczny trzeba zadziałać polem magnetycznym na cewkę znajdujacą się w zamkniętym obwodzie. Zmiana pola magnetycznego doprowadzi do powstania siły elektromotorycznej, co w przypadku obwodu zamkniętego powoduje przepływ prądu.

Bezpieczniki – po co je stosować?

Prąd elektryczny jest równie użyteczny, co niebezpieczny. W jednej chwili może doprowadzić do kalectwa lub śmierci. W celu ochrony urządzeń i ludzkiego życia stworzono szereg zabezpieczeń. Jednym z nich jest stosowanie bezpieczników.

Bezpieczniki to elementy obwodu elektrycznego, bądź fragmenty urządzeń montowane pomiędzy głównymi elementami urządzenia, a linią zasilającą. Ich zadaniem jest zniwelowanie przepięć i zbyt silnych sygnałów pojawiajacych się na wejściu. Kiedy do urządzenia dostarczy się zbyt silny prąd, bezpiecznik dzięki swojej charakterystyce tłumi sygnał, bądź ulega uszkodzeniu. Uszkodzenie bezpiecznika jest równoznaczne z otwarciem obwodu i odcięciem zasilania.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.