Charakterystyka odwodnień liniowych w przemyśle

Dodane przez kratki ściekowe,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , , ,

Odwodnienia liniowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Systemy te są powszechnie stosowane, ale wiedza o nich jest raczej znikoma. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tego typu rozwiązaniom.

Ogólna charakterystyka

Odwodnienia liniowe możemy różnicować w oparciu o pewne kryteria. Pierwszym z nich będą z pewnością kanały odwadniające a dokładnie rzecz biorąc ich szerokość. Kolejnym czynnikiem różnicującym jest typ odpływu a także jego średnica oraz rodzaj. Na końcu warto wymienić jeszcze jeden element wyróżniający a mianowicie rodzaj rusztu. W systemie odwodnień liniowych panuje jeszcze jeden, w zasadzie najważniejszy, podział – na kanały rynnowe oraz kanały szczelinowe.

Kanały rynnowe

Rozwiązania tego typu stosowane są przede wszystkim w zakładach przemysłu spożywczego, budowlanego a także gastronomicznego. Co ciekawe kanały rynnowe możemy także spotkać w w szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej gdzie sprawdzają się wręcz doskonale. Kanały rynnowe są przeważnie wykonywane ze stali nierdzewnej a w określonych przypadkach ze stali kwasoodpornej. Fundamentalnym zadaniem tego typu rozwiązań jest oczywiście odprowadzanie wody tudzież ścieków z powierzchni podłogi i kierowanie ich bezpośrednio do kanalizacji. Kanały rynnowe mogą charakteryzować się zróżnicowaniem jeżeli chodzi o:
– kształt dna (płaskie, dno łamane),
– modyfikacje krawędzi kanałów,
– rodzaj rusztu przykrywającego kanał.

Kanały szczelinowe

Drugim rodzajem odwodnienia liniowego są kanały szczelinowe. Jeżeli chodzi o funkcję to można powiedzieć, że pełnią one analogiczną do kanałów rynnowych rolę. Wykonywane są również ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Do różnic możemy zaliczyć to, że kanały szczelinowe są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana duża wydajność hydrauliczna. Rozwiązania tego typu stosowane są najczęściej w przemyśle budowlanym, spożywczym, gastronomicznym a także w szpitalach oraz punktach użyteczności publicznej. Zaletą kanałów szczelinowych jest przede wszystkim większa uniwersalność (możliwość łączenia z innymi typami kanałów) oraz niższe koszty zakupu w stosunku do kanałów rynnowych.

W ten oto sposób zyskaliśmy ogólny ogląd na definicję oraz specyfikę odwodnień liniowych. Pamiętajmy jednak, że wybór właściwego rozwiązania musi być poprzedzony szczegółową analizą opartą o charakter zakładu. Tylko tym sposobem będziemy w stanie dobrać wydajne i ekonomiczne rozwiązanie.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.