Jak urządzić małą kuchnię

Dodane przez Jo_anna,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , ,

Małe kuchnie to problem przede wszystkim budownictwa z czasów PRL. Wysokie blokowiska musiały bowiem pomieścić bardzo  dużą ilość lokatorów, więc architekci robili wszystko, by „zaoszczędzić” nieco powierzchni. Jednak mała kuchnia to nie koniec świata. Może być ona równie wygodna i funkcjonalna jak ta o dużej powierzchni. Sprawdź, jakie triki zastosować, aby ten efekt osiągnąć.

Meble

W małej kuchni ważny jest każdy element. Zanim kupimy meble do kuchni, zastanówmy się, jak chcemy je ułożyć oraz ile miejsca potrzebujemy mieć w szafkach.  Dobrym rozwiązaniem jest zabudowanie kuchni jak najwyższej, wykorzystując powierzchnię w pionie. Warto wówczas wybrać meble z drzwiami przesuwnymi, które w małej kuchni będą wygodniejsze niż te tradycyjne, rozwieralne.  Planując rozkład mebli pamiętajmy, aby kuchenka, zlewozmywak i lodówka tworzyły tzw. roboczy trójkąt, a w przypadku zabudowy jednoliniowej – by znajdowały się blisko siebie.

Świetnym rozwiązaniem będzie zamontowanie składanego blatu roboczego, który w czasie, kiedy nie jest nam potrzebny, będzie złożony, udostępniając dodatkową powierzchni.

Osobom zainteresowanym kuchniami na wymiar polecamy firmę, która produkuje wysokiej klasy meble kuchenne we Wrocławiu.

Kolor

W małych kuchniach praktyczne będą jasne barwy ścian i mebli, które optycznie powiększą pomieszczenie. Ciemnymi kolorami możemy zaakcentować granice poszczególnych stref funkcjonalnych kuchni.  Dobrym pomysłem będzie również stosowanie mlecznych szyb w szafkach.

Światło

W małej kuchni ogromne znaczenie ma światło. Wpuśćmy jak najwięcej światła dziennego, a także zadbajmy o odpowiednie światło sztuczne. Oprócz górnego, sufitowego, warto  zainstalować światła punktowe padające np. na blat roboczy, kuchenkę czy stół jadalny. Obecnie modne jest również podświetlanie listwą ledową szafek od dołu na całej ich długości. To rozwiązanie będzie  świetnym pomysłem w zabudowie jednościennej.

Na koniec warto pamiętać o tym, aby w małej kuchni zrezygnować z dodatkowych ozdób, dekoracji, mieszanej kolorystyki, gdyż to może wywołać efekt chaosu i bałaganu. Im bardziej stonowana kolorystyka i minimalistyczne wyposażenie, tym lepiej będzie nam się korzystało z naszej małej kuchni.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.