Jak ułożyć plan treningowy?

Dodane przez marta.czerwinska,

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: ,

To pytanie pada bardzo często. Jest to problem zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę ze sportem. Jak stworzyć zbalansowany program treningów dostosowany do poziomu umiejętności? Oto kilka porad, które umożliwią osiągnięcie tego celu.

Pierwszą rzeczą, nad którą należy się zastanowić, to sprecyzować oczekiwania. Jakie efekty chcemy uzyskać po treningu? Czy pragniemy wzmocnienia kondycji, redukcji masy ciała, czy po prostu sport to nasza pasja?

W przypadku chęci odniesienia efektów w postaci wyrzeźbienia mięśni, kondycji lub odchudzania to minimalna ilość treningów w tygodniu to trzy. Taka regularność umożliwia zaobserwowanie pierwszych zmian już po parku tygodniach. Przy czym należy pamiętać, że nie zaleca się robienia większych przerw między treningami. Im dłuższe przerwy, tym ciężej wyrobić w sobie nawyk ćwiczenia. Najlepiej trenować codziennie, bądź, co dwa dni. Jeśli decydujemy się na codzienne sportowe zmagania to powinniśmy założyć sobie jeden dzień przerwy raz na 5-6 dni. Jest to konieczne przy wzmożonym wysiłku, bowiem ciało również potrzebuje odpoczynku. Przetrenowanie może prowadzić do poważnych kontuzji, skurczów, zerwania mięśni i innych powikłań. Dobrym pomysłem jest też ustalenie stałej pory ćwiczeń, co pomaga w planowaniu.

Jeśli chodzi o rodzaje treningów to dobrym pomysłem jest przeplatanie treningów siłowych i cardio. Trening siłowy jest to rodzaj ćwiczeń różniących się intensywnością – ćwicząc w ten sposób efektywnie spalamy tkankę tłuszczową i wprowadzamy zmienną intensywność. Trening cardio to ćwiczenia, które nie zmieniają tętna, bowiem są bardziej stateczne. Do treningu siłowego zaliczymy wizytę na siłowni i ćwiczenia z obciążeniami, fitness lub biegi interwałowe. Cardio natomiast wykonany jeżdżąc na rowerze, biegając w jednym tempie, czy też idąc na basen.

Zróżnicowanie treningów umożliwi szybsze osiągnięcie satysfakcji a także zapobiegnie zmęczeniu organizmu – ułatwi regeneracje mięśni. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, które chcą schudnąć. Redukcja tkanki tłuszczowej będzie bardziej efektywna.

Należy pamiętać o odpowiedniej diecie, bowiem ćwiczenia to nie wszystko. Osoby trenujące powinny jeść zbilansowane posiłki bogate w witaminy i białko. To umożliwia zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.