Bezsenność – problem cywilizacyjny

Dodane przez Blade,

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

Bezsenność jest problemem, którego nie należy bagatelizować. Aktualnie problem ten jest umieszczony na liście chorób cywilizacyjnych obok astmy, otyłości, cukrzycy i alergii.
Pokażę dziś 4 fakty dotyczące bezsenności. Zapraszam do lektury.

1.    Wyróżniamy dwa rodzaje bezsenności – przewlekła oraz ostra.
Bezsenność ostra występuje w czasie nagłych wydarzeń z życia. Bardzo często pojawia się w sytuacjach dla nas stresujących, przed rozmową z przyszłym pracodawcą, po kłótniach. Skutki takiej sytuacji są odczuwalne już następnego dnia i jestem pewny że wielu czytających ten artykuł to potwierdzi.
Przewlekła bezsenność, jest to przerywany sen, występuje kilka razy w tygodniu od co najmniej 90dni. Ten groźny typ dla naszego zdrowia i istotne jest przy tym odpowiednie leczenie, bez którego nie pozbędziemy się problemu.

2.    Znajomi,rodzina sądzą że Cię rozumieją
Możesz być pewna/y, że osoby z Twego środowiska miały chociaż jeden raz ostrej bezsenności i wydaje im się że wiedzą jakie uczucie Ci towarzyszy. Usłyszysz bardzo dużo rad, weź krople, skorzystaj z właściwości melisy itd. Po jakimś czasie ich rady mogą doprowadzać Cię denerwować, a efektów ich rad, jeżeli okaże się że występuje u Ciebie bezsenność przewlekła.

3.    Tabletka nie zawsze jest ok
Jeżeli chodzi o bezsenność chroniczną, trwającą już dłuższy czas, bardzo dużo specjalistów poleca terapię poznawczo-behawioralną (CBT-I). Można złagodzić objawy, ale może spowodować pełnowartościowy sen. Ważna jest zmiana przyzwyczajeń związanych ze snem.
Ponadto tabletki są chwilowym rozwiązaniem i nie są pozbawione skutków ubocznych.

4.    Noc, nocy nie równa
Dzisiejsza noc będzie inna niż wczorajsza. Wcale nie uśniesz, możesz usnąć na moment. Może rutyna Ci pomoże w kwestii wydajności kolejnego dnia, jaka po nieprzespanej nocy będzie na niskim poziomie. Spróbuj kłaść się o tej samej porze , zrezygnuj z używek na kilka godzin przed snem oraz z wysiłku. Spróbuj się zrelaksować i odprężyć.

Podsumowanie
Jeżeli problem z bezsennością występuje u nas ponad 3 miesiące i normalnie żyć, należy zasięgnąć opinii specjalisty. Nie narażajmy się na inne choroby, które w konsekwencji mogą wystąpić.
Artykuł przygotowany we współpracy z Instytutem Stylu Życia: leczenie bezsenności Wrocław

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.