Jak przygotować grzańca

Dodane przez marta.czerwinska,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , ,

Zima to idealny czas na picie trunków na ciepło. Grzaniec jest znany w Polsce już od setek lat. Już w czasach średniowiecznych używano grzanego wina do leczenia chorób serca, jak również, jako rozgrzewkę i wzmocnienie organizmu. Różne są sposoby podania grzańca. Oto kilka z nich!

Do przygotowania grzańca używa się nie tylko wino, ale również piwo i miód pitny. Stare opowieści mówią o tym, że każda gospodyni miała swój sekretny przepis. Grzańcem uderzały do serc mężów. Były one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zdarzało się nawet, że receptury zapisywano w spadku kolejnym gospodyniom.

Podstawowe składniki używane do przyrządzania grzańca

To czerwone wino. Odmiany, które najlepiej pasują do tego napoju to półsłodkie i półwytrawne. Wykorzystywane jest także piwo jasne – lager lub pils. Aby dodać nieco procentów dodaje się trunki mocne, takie jak winiak, rum, koniak i wódka.

Innymi rodzajami grzańców są te przygotowywane z herbaty i naparów owocowych. Często przyrządza się grzańca z kawą, kakao lub czekoladą. Do środka wlewa się odrobinę alkoholu i przyprawy. Kofeina ma działanie pobudzające, dlatego warto spróbować grzańca w mroźny, zimowy wieczór. Fantastycznie smakuje także herbata z rumem i sokiem z pomarańczy. Naukowcy udowodnili, że picie grzańca zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążeniowego oraz działa antydepresyjnie. Na rynku dostępne są specjalne garnki i paczki z przyprawami, które umożliwiają zrobienie grzańca w parę chwil. To idealny prezent dla miłośnika kuchni.

Grzaniec to nie tylko trunki i płyny, ale także przyprawy. Nie może w nim zabraknąć starannie dobranych aromatów. Stosuje się cynamon, imbir, kardamon, cukier i miód, jak również wanilię, gałkę muszkatołową i goździki. Popularne są również napoje z dodatkiem pieprzy czarnego, chilli, migdałów, syropu malinowego i pomarańczy.

Przy robieniu grzańca należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę garnka. Nie wolno go pod żadnym pozorem doprowadzić do wrzenia. Alkohol ma być jedynie podgrzany. Wrzenie spowoduje gwałtowną utratę aromatu i wartości prozdrowotnych.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.