Kaski rowerowe mogą uratować życie

Dodane przez kroser,

  Filed under: Sport
  Comments: None
  Tagi: , , ,

Dla Polaków wycieczki rowerowe (obok górskich wędrówek) są jedną z ulubionych metod spędzania wolnego czasu. Z tą różnicą, że przemierzając trasę rowerem, możemy w ciągu dnia zobaczyć więcej. Przeciętnej kondycji Kowalski pieszo porusza się z prędkością czterech kilometrów na godzinę. Pięć godzin marszu to dystans mniej więcej dwudziestu kilometrów. Nie możemy również zapominać o postojach.

Podróżując jednośladem także potrzebujemy paru chwil wytchnienia. Jest ich jednak znacznie mniej niż podczas pieszego przemierzania leśnych ostępów. Rowerowa wyprawa, zwłaszcza w górach, wymaga przedsięwzięcia pewnych środków bezpieczeństwa. Kamieniste podłoże czy wystające z ziemi korzenie mogłyby, w przypadku utraty równowagi, wyrządzić dużą szkodę. Warto zaopatrzyć się w ochraniacze i kask.

Kaski rowerowe, a moda

Czytałem w sieci wiele opinii, że obecne kaski rowerowe nie są skuteczne. Pękają po pierwszym zderzeniu z podłożem, są nietrwałe. Według mnie kask właśnie wtedy spełnia swoje zadanie. Kiedy ulega uszkodzeniu, ratuje naszą głowę, zdrowie, a być może i życie. Przyjęło się, że stosowanie ochraniaczy, w tym kasków, to swoiste faux pas. Ludzie wstydzą się dbać o własne zdrowie.

Wiele dla poprawy świadomości w kwestii dbania o własne bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu, zrobili amerykańscy sportowcy. Kilka lat temu, uczestnicy zawodów ekstremalnych X Games promowali skateboarding, jazdę na rowerze i rolkach. Podkreślali przy tym znaczenie ubierania kasku. Poziom wiedzy ludzi, a zwłaszcza młodych rodziców, którzy kupują swoim pociechom pierwsze rowery, stopniowo rośnie. Coraz częściej na chodnikach widać najmłodszych noszących na głowach stosowne ochraniacze. Niestety, całą naukę niszczy obraz nastolatków, poruszających się po drogach i ścieżkach rowerowych bez jakiejkolwiek asekuracji. Dzieci, chcąc dostosować się do otaczającego ich środowiska, wtórują starszym kolegom.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.