Buty SPD – najlepsze na rower

Dodane przez kroser,

  Filed under: Sport
  Comments: None
  Tagi: , , ,

Jazda na rowerze może należeć do zajęć przyjemnych. Może także być udręką. Wszystko zależy od naszego podejścia i posiadanego wyposażenia. Najważniejsze dla komfortu jazdy wydają się być siodełko oraz spodnie. Spędzając kilka godzin w jednej pozycji niektóre partie mięśni mogą boleć bardziej niż inne. Na temat znaczenia siodełek i spodni z odpowiednimi wkładkami powstało mnóstwo tekstów. Ja chciałbym skupić się na butach SPD.

Buty SPD

Obuwie na rower musi charakteryzować się dużą przepuszczalnością powietrza. W przeciwieństwie do pieszych wędrówek nie musimy w tak dużym stopniu obawiać się o przemoczenie stop. Śródstopie powinno być odpowiednio wzmocnione, by zapewnić optymalną sztywność podeszwy. Zaś w przypadku zejścia z roweru, spód winien zapewniać należytą przyczepność do podłoża. Warto również podkreślić, że producenci rowerów sprzedają obuwie przystosowane do pedałów ich marki.

Istotna jest waga butów i ich krój. Im lżejsze i bardziej dopasowane, tym wygodniejsza staje się podróż. Dzięki anatomicznemu zamknięciu zastosowanemu w produktach MTB Select Quest, but dopasowuje się do naturalnego kształtu stopy. Zapobiega to powstawaniu pęcherzy. Specjalne wkładki zapewniają sztywność podeszwy, suchość wewnątrz buta oraz przenoszenie siły.

Najistotniejsze w przypadku butów rowerowych są więc: twardość podeszwy, oddychalność oraz względna nieprzepuszczalność wody; poszycie cholewki może być wykonane z materiału szybkoschnącego. Buty SPD powinny dobrze przylegać do nogi, choć nie uciskać jej. Znaczenie mają użyte wkładki. Warto pamiętać, że nasza noga wieczorem ma inny kształt niż rano. Jest nieco szersza. Dlatego obuwie dobrze jest przymierzać wieczorem.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.