Jaką żywicę do odlewów wybrać, aby była odporna na promienie UV?

Dodane przez scorise,

  Filed under: Technologia
  Comments: None
  Tagi: , ,

Żywica jest materiałem wytrzymałym na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Mimo to, niektóre rodzaje gorzej znoszą wpływ słońca i nadają się głównie do zastosowania wewnętrznego. Należy więc zwracać uwagę na to, jaką żywicę do zalewania przedmiotów używamy. Producenci stosują także dodatkowe elementy, które wzmacniają dany produkt, chroniąc powłokę przed zniszczeniem spowodowanym promieniami ultrafioletowymi. O jakim sposobie mowa?

Artykuł porusza następujące zagadnienia:

  1. Jaka żywica do głębokich odlewów jest lepsza w kontakcie ze słońcem?
  2. Jaka żywica epoksydowa do grubych odlewów na zewnątrz?
  3. Jaka żywica do zalewania – czym są stabilizatory światła?
  4. Charakterystyka produktu – zwracaj uwagę na to, jaką żywicę do odlewów kupujesz

Jaka żywica do głębokich odlewów jest lepsza w kontakcie ze słońcem?

Żywica poliuretanowa i epoksydowa są do siebie podobne pod wieloma względami, jednak posiadają kilka różnic. Pierwsza z nich jest bardziej elastyczna i stosowana częściej na świeżym powietrzu. Wynika to właśnie z tego, że lepiej znosi promieniowanie UV i działanie opadów atmosferycznych. Epoksydowa jest twardsza, dlatego częściej stosowana jest we wnętrzach, np. jako posadzka. Pod wpływem długotrwałego działania słońca może bowiem tracić na swojej estetyce (np. poprzez zmianę koloru). Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju żywica musi całkowicie unikać promieniowania UV. Istnieje bowiem metoda na zwiększenie odporności tego materiału na promienie słoneczne. Naturalnie w tych warunkach lepsza jest jednak żywica poliuretanowa.

Jaka żywica epoksydowa do grubych odlewów na zewnątrz?

W przypadku grubych odlewów często myśli się o tym, ile schnie żywica epoksydowa odlewnicza. Przy głębokich wylewkach czas ten jest ważny. Co jednak, gdy liczy się też estetyczny wygląd? Otóż do żywicy epoksydowej dodawać można składniki wpływające na jej estetykę. Nie chodzi nam tylko o barwniki czy kruszywa. Dużą rolę odgrywają tutaj stabilizatory światła. To właśnie one są wspominanym wcześniej elementem, który sprawia, że żywica lepiej znosi wpływ promieniowania UV. Dlatego podczas wyboru żywicy do odlewów należy zwracać uwagę, czy producent wykorzystuje je w swoim produkcie. Stabilizatory te wpływają oczywiście na droższą cenę, ale podnoszą zdecydowanie jakość żywicy. Czym są i na jakiej zasadzie działają?

Jaka żywica do zalewania – czym są stabilizatory światła?

Stabilizatory światła UV są rodzajem chemicznej ochrony przed niszczeniem powierzchni pod wpływem słońca. Mogą być one stosowane nie tylko w przypadku żywicy, ale też innych sztucznych materiałów. Dzięki stabilizatorom, na pytanie – jaka żywica do głębokich odlewów narażonych na działanie słońca będzie najlepsza, nie musimy odpowiadać, że tylko poliuretanowa (jest zalecana, ale też droższa). Oczywiście żaden stabilizator nie sprawi, że dana powierzchnia nie ulegnie degradacji, ale proces ten zostanie znacznie opóźniony. Warto też wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów stabilizatorów, dlatego też ich sposób działania może się różnić. Stabilizatory typu UVA wychwytują promienie UV jeszcze zanim dotrą one do powierzchni. Natomiast stosunkowo nowe stabilizatory HALS eliminują wolne rodniki, wydzielające się w trakcie utleniania, a to właśnie one odpowiedzialne są za rozpoczęcie niszczącego procesu. Najlepiej jest, gdy stabilizatory dodawane są do żywicy już na etapie produkcji. Można to robić później, ale ich niewłaściwe stosowanie może być niebezpieczne.

Charakterystyka produktu – zwracaj uwagę na to, jaką żywicę do odlewów kupujesz

Dobry producent żywic odlewniczych powinien udostępniać szczegółowe informacje o swoich produktach. Zawsze najbardziej wiarygodnym źródłem jest karta charakterystyki danej żywicy. Dzięki niej nie tylko możemy sprawdzić, czy produkt został wzbogacony stabilizatorem światła, ale też dowiedzieć się innych, niezwykle istotnych informacji. Na co warto zwracać uwagę, kiedy sprawdzamy jaką żywicę do odlewów wybrać? Bardzo ważne są m.in.:

  • stopień wzrostu temperatury podczas wiązania,
  • poziom lepkości,
  • stopień skurczu liniowego,
  • szybkość reakcji egzotermicznej,
  • głębokość zastosowania.
Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.