Praca w Niemczech wciąż jak magnes

Dodane przez [email protected],

  Filed under: Biznes
  Comments: 1
  Tagi: , , ,

Polacy od wielu lat najchętniej wybierają kraje europejskie, jako potencjalny rynek pracy. Jeszcze do niedawna ci, którzy myśleli o rozpoczęciu pracy za granicą rozważali także dalsze destynacje, takie jak: USA i Kanada, a nawet Australia. Teraz jednak przestało być to po pierwsze opłacalne, a do tego dochodzą odległości, których pokonywanie nie jest takie proste i niemałe koszty. Rezultatem jest nastawienie się na rynek europejski, a w zasadzie kilka głównych europejskich destynacji, które kuszą lepszymi zarobkami, zapleczem socjalnym i lepszą perspektywą rozwoju. Przede wszystkim stawiamy na Niemcy.

W badaniu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej najczęściej wybieraną destynacją są Niemcy. Wyjazd za zachodnią granicę deklaruje aż 31% osób rozważających emigrację. Na miejscu drugim w emigracyjnym rankingu pojawia się Wielka Brytania (30%), a na kolejnym, czyli trzecim miejscu pojawia się mniej gościnna, ale wciąż atrakcyjna Norwegia. Podobnie, jak w poprzedniej edycji badania ten skandynawski na swoim koncie zanotował 10% głosów.

Niemcy od lat bardzo aktywnie przyciągają imigrantów zarobkowych. Nie tylko tych z Polski, ale z całej Europy i świata. W samej Polsce na koniec 2014 roku na wyjazd zdecydowało się ponad 10 tys. Polaków. Wybrali oni Niemcy na stały pobyt. Większe wrażenie robi jednak liczba osób, która podjęła tam pracę. Jest ona 5-krotnie większa i wynosi ok. 50 tyś. osób.

Bardziej interesujące wydają się prognozy Boston Consulting Group. Przewiduje ona, że na rok 2020 niemiecka gospodarka będzie potrzebowała 2, 4 mln pracowników, a już 10 lat później aż 10 mln. Oznacza to, że Niemcy wciąż będą popularną destynacją dla zarobkowych emigrantów. Sama gospodarka wykazuje znaczący wzrost i rosnące zapotrzebowanie na kolejnych pracowników. Duże są również szanse na czasową emigrację zarobkową, którą w każdej chwili można przecież zakończyć. Tym bardziej, że po powrocie do Polski można się nawet ubiegać o zwrot podatku z Niemiec.

Grupa wiekowa, która najchętniej rozważa wyjazd w celu zarobkowym to ludzie młodzi do 35 roku życia. Często są to osoby posiadające wyższe wykształcenie oraz specjalistyczną wiedzę. Niestety nie mogą znaleźć odpowiedniej pracy w Polsce, albo oferowane przez pracodawców wynagrodzenie nie spełnia ich oczekiwać. Bez względu na przyczynę emigracji zarobkowej spora grupa specjalistów wyjechała w poszukiwaniu lepszej pracy za granicę, a kolejna bardzo poważnie się nad tym zastanawia.

Be Sociable, Share!

Feedback

  Comments: 1


  1. Ja mieszkam w wielkopolsce wiec jak stracilam prace, postawilam na wyjazd do Niemiec bo daleko nie mam. Wyjezdzam z tml professional, agecja pracy tymczasowej i jestem zadowolona zarowno z płacy jak i warunkow pracy. Rzetelna firma.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.