Lojalni i ci inni, czyli rzecz o konsumentach

Dodane przez [email protected],

  Filed under: Biznes
  Comments: None
  Tagi: , ,

Konsumenci odgrywają w branży reklamowej bardzo ważną rolę. To do nich kierowana jest reklama, to ich starają się przyciągnąć nowi producenci. Walka o ich uznanie nie jest łatwa i wymaga dość dobrego poznania praw rządzących rynkiem konsumenckim.

Znając poszczególne grupy konsumentów można sprawniej zaplanować, a następnie kierować kampanią reklamową. Dzięki wiedzy na temat konsumentów te przedsiębiorstwa, które już mają grono zwolenników, są w stanie utrzymać ich zainteresowanie i sprawić, że staną się oni lojalnymi klientami. Co zatem warto wiedzieć na temat konsumentów i ich postaw wobec pojawiających się na rynku produktów?

Choć są w mniejszości – stanowią podstawę działalności dla każdego przedsiębiorstwa i zapewniają mu stałe dochody. To najważniejsza ze wszystkich grupa konsumentów, którzy są lojalni jednej marce. Zawsze kupują oni produkty tej samej marki i są odporni na reklamy zachęcające ich do zmiany tego nawyku. Inną grupą konsumentów są ci, którzy często zmieniają marki. Zazwyczaj mają oni kilka ulubionych marek, z których korzystają naprzemiennie. W ten sposób korzystają z kilku sprawdzonych marek, a jednocześnie mogą się cieszyć co jakiś czas drobną odmianą. Dość specyficzną grupą konsumentów są klienci, którzy korzystają z okazji. Chociaż mają oni zazwyczaj kilka swych ulubionych marek, kupują to, co akurat jest w najbardziej atrakcyjnej cenie. Klienci tacy nie zawsze kierują się dobrą opinią marki, lecz takimi okazjami, jak konkursy, loterie promocyjne czy atrakcyjne rabaty.

Jeszcze inną grupą konsumentów są ci, którzy podczas zakupów nie zwracają uwagi na markę, lecz koncentrują się na cenie. Klienci tacy zazwyczaj wybierają produkty najtańsze. Są też oczywiście i tacy klienci, którzy nie korzystają z produktów dostępnych pod daną marką. W przypadku producentów kosmetyków dla dzieci mogą to być np. osoby nie posiadające potomstwa, które produktami danej marki nie są zainteresowani i nie odczuwają potrzeby ich posiadania.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.