Czujniki ciśnienia w oponach nowość czy obowiązek ?

Dodane przez autosystemy,

  Filed under: Moto
  Comments: None
  Tagi: , , , ,

 Dziś zobaczyłam kolejny rodzaj czujników do samochodu, pewnie nie ostatnie !

Przede wszystkim można powiedzieć , że takie czujniki to może być duża oszczędność dla właściciela samochodu. Oprócz wydatku przy zakupie który jest w granicach ok 500-700 zł za kpl czujników ciśnienia w kółkach ;-).

Jeśli nie chcemy przypadkiem stracić na początku pieniędzy na montaż, a sami nie potrafimy się odnaleźć w zawiłości montażu czujników w oponach to zdecydujmy się poszukać fachowca. Choć przyznam, nawet wg mnie zamontowanie czujników w oponach, przynajmniej tych , które widziałam naprawdę nie są skomplikowane. Ale, sądzę znajdziemy jakiegoś kolegę, który nam pomoże.

 Wróćmy jednak do płynących korzyści z posiadania tych małych sensorów w naszych oponach.

czujnik pomiaru cisnienia w oponach

Jedną z najważniejszych zalet, to oszczędniejsze zużycie paliwa i opon. Dlatego też coraz częściej spotkamy je na wyposażeniu podstawowym samochodów. O ile czujniki cofania wydały mi się nie do końca potrzebnym detalem w samochodzie, to może te czujniki ciśnienia nie są takie złe. Oczywiście przy założeniu, że moja wiedza opiera się na informacjach zawartych w internecie i  rozmowach w pracy :)

Przede wszystkim co przeczytałam, czujniki ciśnienia w oponach dzielimy na bezpośrednie i pośrednie. Co w skróconej formie dla mnie oznacza to, że jedne montujemy wewnątrz opon i mamy prawie dokładny pomiar ciśnienia a drugie montujemy na zewnątrz i mamy wtedy informację o  nagłej zmianie ciśnienia w oponach.

Obie te grupy czujników są używane przez różnych kierowców, powiedziałabym o innym ponoć zasobie „kasy”, ponieważ czujniki ciśnienia w oponach bezpośrednie są droższe niż te drugie.

Jeśli zaś chodzi o samo wytłumaczenie zasad działanie, to jednak jest to dłuższy temat i nie mam jeszcze tak szerokiej wiedzy na dziś . Pozwolę tylko w skrócie napisać,że  te pośrednie wyliczają średnią ciśnienia, więc nie zawsze te wyliczenia są aktualne, lub dość prawdziwe. Natomiast te drugie są bardziej dokładne, obliczają poziom ciśnienia co ok 1 minutę, więc dosyć często,  o ile tak to zrozumiałam.

Jak zwykle to bywa, oba te rodzaje mają oprócz zalet, także wady –no tak..

Więc istnieje możliwość uszkodzenia czujników ciśnienia przy demontażu opon – wiosna : zima. Drugim minusem może być na przykład  to, że przy spadku ciśnienia we wszystkich oponach w tym samym czasie urządzenie nie zareaguje.

Można różnie patrzeć na użytkowanie czujników pomiaru ciśnienia w oponach. Wydaje się, oczywiście w mojej opini, że sam pomysł powiedziałabym jest dobry. Oszczędniejsze zużycie paliwa czy opon.  Czy jednak dlatego od 2012 roku unia europejska w delikatny sposób naciska, aby te czujniki były montowane w naszych samochodach? Myślę, że oprócz praktycznego wymiaru posiadania czujników ciśnienia w naszych czterech kółkach, to zapewne ma to wymiar finansowy( przy wysokiej sprzedaży wysoki zysk).  No ale cóż zrobić, każdy chce się wzbogacić, więc potrzeba nam nowości. Może nie zawsze praktycznych, nie zawsze użytecznych w pełni słowa tego znaczeniu. Jednak gdyby choć jedna z tych rzeczy miała by zapewnić nam bardziej bezpieczeństwo to warto zainwestować w te dodatkowe akcesoria samochodowe. Tym bardziej, że  przy stabilniejszych oponach, kontrolowaniu ciśnienia możemy bardziej pilnować się na drodze, zwłaszcza przy trudnych warunkach atmosferycznych.

Tak więc moim zdaniem możemy zainwestować w te  czujniki, chociażby po to, żeby nie wydać naszych pieniędzy na kupno opon za szybko zużytych. Wszystko inne pomoże nam zaoszczędzić pieniądze. Warto poszukać takich czujników w sklepach internetowych, tam znajdziemy ceny niższe niż np w warsztatach samochodowych.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.