Czym dokładnie jest dzielony hosting?

Dodane przez Lycan,

  Filed under: Internet
  Comments: None
  Tagi: , , ,

Najbardziej popularnym oraz najczęściej używanym przez providerów hostingowych jest hosting stron www. Jest to sposób na przechowywanie stron bez wiedzy o programowaniu, systemach operacyjnych oraz obsługi serwerów i sieci. Poza tym, jest to też najtańsza opcja przechowywania stron www i w gruncie rzeczy – dostępna dla wszystkich. Czym jest hosting tak naprawdę?

Czym jest hosting?

Jak sama nazwa wskazuje (host – gospodarz), serwis hostingowy to usługa której użytkownicy dzielą zasoby systemowe na serwerze. Musimy tu zauważyć, że wszystkie zasoby, takie jak w naszym domowym komputerze (procesor, pamięć, dysk twardy), są dzielone pomiędzy użytkowników których konta są umieszczone na jednej fizycznej maszynie. Jest to możliwe dzięki rozdzieleniu użytkowników i alokacji (udostępnianiu) im tylko pewnej części dostępnych zasobów – aby każdy użytkownik który zamówił usługę, miał zapewnione zasoby. Te ograniczenia służą temu, aby jeden użytkownik nie przeszkadzał drugiemu i żeby żyli oni wzgodzie bez wpływu na siebie nawzajem, a także po prostu aby zabezpieczyć serwer przed nadmiernym obciążeniem, co prowadziłoby do awarii i innych problemów. Zazwyczaj użytkownicy serwisów hostingowych nie mają pełnego dostępu do konfiguracji maszyny, co sugeruje, że nie mają dostępu do niczego innego niż ich własne pliki i zasoby.

Jak dzielony hosting jest dzielony?

Firmy dystrybujące usługi hostingowe zazwyczaj oferują różne pakiety hostingowe. Pakiety te cechują się różnymi parametrami i usługami, które służą dwojako – jako limit dla użytkownika oraz jako limit dla maszyny serwerowej. Klient wybiera usługę hostingową która jest dla niego najbardziej odpowiednia. Plan hostingowy zakłada dla niego pewne ograniczenia które będą nałożone na jego konto. Ceny i usługi wachają się w zależności od usługodawcy. W zależności od polityki założonej przez właściciela hostingu, serwisy hostingowe dzielone są na 2 rodzaje – standardowy hosting dzielony, oraz tzw. cloud hosting. Nie sposób jest określić, który jest lepszy – w zależności od jakości dostawcy oraz wymogów stawianych przez użytkowników, jest to kwestia otwarta.

Czym różnią się darmowe oraz płatne serwisy hostingowe?

Oczywiście, podstawową różnicą jest ilość dostępnych opcji oraz zasobów. Darmowe hostingi nie są w stanie zapewnić użytkownikom dużej liczby stabilnych serwerów, gdyż z racji na ich politykę – na jednym fizycznym serwerze posiadają większą liczbę użytkowników którym udostępniana jest mniejsza liczba zasobów systemowych. Jest to wydajne i bezpieczne tylko gdy serwery są monitorowane i administrowane prawidłowo, gdyż ogromna ilość kont może sprawić, że serwer będzie awaryjny i niestabilny. Większość dostawców darmowych hostingów nie dba o jakość i z tego powodu, trudno jest znaleźć darmowego dostawcę który jest warty zachodu. Najlepsze darmowe firmy zazwyczaj oferują darmowe wsparcie techniczne dla niepłacących użytkowników, gdyż chcą aby ich strony rosły oraz przenosiły się na płatne pakiety hostingowe.

Z drugiej strony, tradycyjne firmy hostingowe są w stanie utrzymywać więcej maszyn w serwerowni i w większości przypadków oferują o wiele bardziej zaawansowane technicznie plany hostingowe. Oczywiście ma to wpływ na cenę. Większa opłata za plan hostingowy nie oznacza jednak automatycznie, że jest on lepszy jakościowo. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór zbalansowanych ofert – płatnych, lecz oszczędnych. Każda firma hostingowa dba o swoją opinię i dlatego, często małe firmy chcące się wybić, oferują o wiele lepsze usługi niż wielkie korporacje które nie podchodzą do użytkownika indywidualnie.

Czego powinienem się spodziewać po usługach hostingowych stron www?

Usługi hostingowe stron to najlepsze i najtańsze rozwiązania dla małych oraz średnich stron www, które generują średnią ilość ruchu sieciowego każdego miesiąca. Nie możesz przewidzieć jednak w 100%, czy dany pakiet hostingowy będzie dla ciebie odpowiedni i wystarczający. Istnieje możliwość, że twoja strona się rozrośnie i twój wybrany pakiet hostingowy zacznie być zbyt mały, aby ją utrzymać. O dobrych i tanich usługach hostingowych więcej tutaj

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.