Co trzeba zrobić, żeby wynająć samochód?

Dodane przez nataliag,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , , ,

Wynajęcie auta to usługa, z której korzysta coraz więcej osób. Nic dziwnego, skoro stwarza ona możliwość korzystania z samochodu tylko wtedy, gdy faktycznie jest potrzebny, np. podczas wakacji lub służbowego wyjazdu. Procedura wynajęcia pojazdu nie jest bardzo skomplikowana, niemniej jednak obejmuje trochę więcej formalności niż wtedy, gdy np. wypożycza się sprzęt sportowy.

Jest to oczywiście związane z tym, że wypożyczany samochód sam w sobie jest dosyć kosztowny, a na dodatek poruszając się nim, trzeba się liczyć z ewentualnością kolizji, wypadku albo awarii, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Co zatem trzeba zrobić, żeby wynająć auto?

Przede wszystkim należy zgłosić się do wybranej wypożyczalni. Kontakt nie musi być osobisty, obecnie większość formalności można załatwić za pośrednictwem internetu. Każda wypożyczalnia ma nieco inaczej skonstruowany regulamin i inną ofertę, ale ogólne warunki są podobne.

Na pewno konieczne będzie przedłożenie prawa jazdy i dowodu osobistego, czasem wymagany jest też dodatkowy dokument ze zdjęciem. Ponadto wiele wypożyczalni wymaga, by kierowca posiadał uprawnienia do prowadzenia auta co najmniej od dwóch lat lub by był w określonym wieku (np. skończone 21 albo 25 lat). Jeżeli danym samochodem ma kierować także druga osoba, rzecz jasna ona także ma spełniać te wymagania oraz okazać dokumenty.

Najemca zdecydowanie powinien dokładnie zapoznać się z regulaminem, a zwłaszcza z punktami dotyczącymi jego obowiązków i opłat, jakie musi uiścić. Należy dysponować kwotą, która nie tylko pokryje koszty wynajmu, ale także kaucję.

Nie mniej wnikliwie powinna zostać przeczytana umowa. Powinna być w miarę krótka, ale równocześnie jasno rozstrzygać zasady i warunki najmu. Szczególnie trzeba przyjrzeć się, czy nie ma w niej mowy o jakichś dodatkowych, tak zwanych ukrytych opłatach. Trzeba także zastanowić się nad warunkami ubezpieczenia i jego zakresem. Wypożyczalnia zazwyczaj przedstawia ofertę zaprzyjaźnionej ubezpieczalni, co nie znaczy, że będą to najkorzystniejsze warunki. Być może najemca w ramach swojej polisy może liczyć na takie ubezpieczenie lub wykupić je po znacznie niższej cenie.

Aby odebrać wynajęty samochód, trzeba zgłosić się do wybranego punktu obsługi klienta. Tam nastąpi podpisanie umowy i odbiór kluczyków. W tym momencie zdecydowanie warto zrobić kilka zdjęć samochodu, by udokumentować jego stan oraz wskazania licznika. Jeżeli umowa stanowi, że wypożyczany samochód ma mieć pełen bak, można ruszać w trasę, ale też pamiętać, że przy zwrocie auto też musi być zatankowane do pełna. Ponadto przy zwrocie też należy pojazd obfotografować. Zdjęcia mogą być potem cennym dowodem w sporze z wypożyczalnią lub ubezpieczycielem.

Więcej na ten temat tutaj: wynajem auta Kraków

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.