BHP spawacza
Filed under: Technologia
Comments: None
Tagi: , BHP, gospodarka, spawalnictwo, spawarki
Gałąź gospodarcza – spawalnictwo jest bardzo niebezpiecznym zawodem, a operator spawarki musi bardzo często narażać własne zdrowie i życie, aby zrealizować zadania. Z którymi problemami spotyka się spawacz podczas swojej pracy?
Chyba każdy przyzna rację, że głównym niebezpieczeństwem dla spawacza są stałe poparzenia. Spawacz nieustannie obcuje z gorącymi elementami materiałów spawanych oraz tak samo ciepłym sprzętem. Bardzo często podczas tego procesu wydzielają się liczne odpryski oraz krople stopionego metalu, które nie tylko zagrażają spawaczowi ale także osobą oraz obiektom znajdującym się w zasięgu. Biorąc pod uwagę odpryski podczas pracy istnieje wysokie ryzyko powstania pożaru. Nieuważne spawanie w miejscach nieodpowiednich albo wietrznych może doprowadzić do rozprzestrzeniania się iskier i tym samym zapoczątkować ogień.
Jednocześnie właściwie każdy spawacz, niezależnie z jakiego urządzenia nie korzysta, narażony jest na promieniowanie cieplne oraz ultrafioletowe, produkowane przez łuk elektryczny. Ma to fundamentalny wpływ na powstanie chorób skóry, zniszczenie oczu i płuc spawacza. Niezwykle często w procesach chemicznych podczas spawania uwalniane są gazy oraz pyły. Po dostaniu się ich do organizmu spawacza mogą doprowadzić do zapoczątkowania wielu chorób, pogorszenia się wzroku, a czasami i śmierci.
Wymienić można jeszcze bardzo dużo niebezpieczeństw, z którymi powinien uporać się spawacz. Przebieg spawania jest bardzo hałaśliwy w związku z tym zdecydowanie wpływa na słuch pracownika. Niezależnie od ryzyka, powinnością spawacza jest używanie w pełni funkcjonalnej spawarki, nie zapominając o ubraniach i kaskach zabezpieczających. Dobre umiejętności w spawaniu nie zabezpieczą spawacza przed wyżej wymienionymi zagrożeniami. Musi on koniecznie stosować się no norm BHP gdyż w ten sposób może uchronić siebie i innych od bardzo niebezpiecznych wypadków.