Nowoczesna diagnostyka dermatologiczna

Dodane przez nataliag,

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: ,

Chyba każdy kiedyś słyszał o czerniaku – bardzo groźnym nowotworze skóry. Wiele nowotworów atakuje przede wszystkim osoby w średnim i starszym wieku, ale na tego akurat bardzo często choruje także wiele młodych osób. Jest to bezpośrednio związane ze stylem życia. Jedną z przyczyn czerniaka jest częste i długie przebywanie na słońcu. A to młodzi ludzie lubią spędzać wakacje nad wodą, opalając się i pływając, a na dodatek zapominając o ochronie przeciwsłonecznej.

Dlatego też dobrą praktyką są okresowe wizyty w gabinecie dermatologicznym. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby, u których na skórze występuje wiele zmian barwnikowych, czyli tak zwanych pieprzyków.

Dodatkowo jeśli któryś z pieprzyków zaczął się zmieniać (powiększać, rozlewać, uwypuklać, swędzieć itp.), do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast. Zmiana mogła bowiem nabrać cech złośliwości.

W gabinecie dermatologicznym lekarz powinien dokładnie obejrzeć wszystkie znamiona na ciele przy użyciu specjalnego przyrządu – dermatoskopu. Do tej pory właściwa diagnostyka uzależniona była głównie od wiedzy i doświadczenia lekarza. Oczywiście w razie wystąpienia wspomnianych objawów, pacjent kierowany jest na dalsze badania, ale jeżeli objawów tych jeszcze nie ma, a zmiana stała się złośliwa, dalsze postępowanie uzależnione jest od subiektywnej oceny lekarza.

Problem ten można całkowicie wyeliminować dzięki nowoczesnej diagnostyce dermatologicznej. Opiera się ona na nowoczesnych urządzeniach zwanych videodermatoskopami. Dzięki nim zmiana widoczna jest na ekranie w powiększeniu nieosiągalnym inną metodą, co daje możliwość jej dogłębnej analizy z uwzględnieniem wszelkich szczegółów. Ponadto obraz zmiany zapisywany jest w postaci cyfrowej wraz z pełnym opisem (położenie na ciele, rozmiary itp.). Co więcej, zmiana poddawana jest analizie przez odpowiednie oprogramowanie, niezależne od lekarza i jego doświadczenia. Videodermatoskop działa całkowicie nieinwazyjnie, czyli jest w stu procentach bezpieczny dla pacjenta.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.