Wzmacniacz samochodowy, który wybrać?

Dodane przez autosystemy,

  Filed under: Moto
  Comments: None
  Tagi: , , , ,

Wzmacniacze samochodowe to istotna rzecz w celu odpowiedniego słuchania muzyki w samochodzie co dobre głośniki. Jedne i drugie tworzą odpowiednią barwę dźwięku, ton , jakość…  Abyśmy mogli  cieszyć się muzyką w samochodzie musimy  kupić w  dobre głośniki samochodowe. Dla kierowców, dla których nie jest to ważne mogą kupić te  szerokopasmowe. Jednak dla tych, którzy szukają czegoś lepszego mogą to być wysoko tonowe, średnio tonowe i niskotonowe. Pamiętajmy o odpowiednim miejscu położenia głośników. Warto pomyśleć również np. o zwrotnicy i wygłuszeniu samochodu.

Teraz skupimy się nad cechami dobrego wzmacniacza samochodowego. Oczywiście przy wyborze kierujmy się też opinią, zwłaszcza specjalistów z tego zakresu. Jednak są takie cechy, przy pomocy których sami, pewne cechy dobrego wzmacniacza będziemy umieli zobaczyć czy usłyszeć, a przede wszystkim rozpoznać w sklepie.

Pierwsza ważna rzecz to informacja o tym, że głośniki samochodowe powinny mieć moc co najmniej 1,5 razy większą niż nasz wzmacniacz. Należy jednak być świadomym, że wielkość ta musi dotyczyć jednego kanału. Gdy mamy wzmacniacz 2x120W, głośniki powinni mieć moc RMS wynoszącą co najmniej 200W. Pamiętajmy jednakże, że nie zawsze taka moc, która jest w opisie na głośniku rzeczywiście takową jest. Zazwyczaj to tzw. moc szczytowa (muzyczna), która jest słyszalna tylko moment. Właściwym parametrem jest moc określona jako RMS, która jest utrzymywana na stałym poziomie w sposób ciągły.

O dobrej jakości wzmacniacza mówi nam też rozmiar użytych bezpieczników. Prawdziwy wzmacniacz nie używa bezpieczników o wartości 10 A, ale np. 40 A lub wyższych. Myślę, że mimo wszystko najważniejszą  cechą głośników jak i wzmacniacza jest marka – renoma firmy,  a co za tym się wiąże jakość. Oczywiście za logo płacimy większe pieniądze, ale trzeba pamiętać, ze mamy dzięki temu odpowiednią jakość i radość ze słuchania muzyki na odpowiednim poziomie.

Ważną rzeczą jest też liczba kanałów, czyli ile można podłączyć  do wzmacniacza w samochodzie. W zasadzie w większości , wzmacniacze mają moc od około 20 Wat na kanał do tysiąca watów na kanał. Wzmacniacz samochodowy może być mieć jeden kanał, ale te mające lepszy dźwięk wzmacniacze są wyposażone w aż osiem kanałów. Najbardziej znane są wzmacniacze mocy dwu i czterokanałowe ( dla przykładu – dwa kanały pozwalają na podpięcie jedynie dwóch głośników). Gdy podejmiemy decyzję, żeby zaopatrzyć się  dobre jakościowo głośniki z przodu, szukajmy wzmacniaczy czterokanałowych.

wzmacniacz do samochodu

Następną istotną rzeczą dla wzmacniacza w samochodzie są min. : wbudowane aktywne zwrotnice, korektory dźwięku, przetwarzające sygnał i wejścia poziomu audio, a także mostkowanie, kanały, klasę, wtyczki, zwrotnicę, zniekształcenia, wydajność, moc wyjściową, zasilacz, wejście i wyjście wzmacniacza, oraz output mode.

Klasa, inaczej Class, jest to nazwa odnosząca się do klasy działania wzmacniacza. Mamy  dużo klas, ale te najlepsze ( jak wiadomo ) to  klasy A, A/B i D.  Zdajemy sobie sprawę, że wzmacniacze, które są w klasie A pobierają najmniej energii, przedłużając tym samym swój czas działania na wyłączonym silniku. Mają także lepszą jakością dźwięku w porównaniu z wzmacniaczami A/B. Wzmacniacze samochodowe klasy A/B to jednak się wyższa skuteczność od klasy A i dlatego bardziej z nich korzystamy i są bardziej znane. Zresztą większość wzmacniaczy samochodowych w Polsce to właśnie klasa A/B. Klasa D jest dla bardzo mocnych wzmacniaczy, które cechują się małymi rozmiarami. Jednocześnie są technologicznie lepsze i tworzą mniej ciepła, niż wzmacniacze innych klas.

Zwrotnica, lub nazywana też filtr  jest więcej niż ważna w systemie car audio wówczas, gdy mamy więcej głośników. Każdy z nich musi mieć właściwą częstotliwość do pracy, a tylko zwrotnica, oddziałująca na jeden kanał, właściwie dzieląc częstotliwość.

Kupując wzmacniacz samochodowy popatrzmy też na jego wydajność, czyli stosunkiem wejścia mocy do mocy wyjściowej. Jest to moc od baterii do głośników. I tak np.: wzmacniacz mający moc 100 wat i wydajność 50%, bierze 200 watów mocy od baterii, to przetwarza 100 watów mocy dla głośników. Reszta 100 watów mocy jest nie wykorzystana i zostaje, jako ciepło wydzielające się podczas pracy wzmacniacza. Im jest wyższa wydajność wzmacniacza tym lepiej.

Wymienione tu niektóre cechy wzmacniacza do samochodu są głównymi , niekiedy nawet niezbędnymi warunkami do prawidłowego działania. Nie można zapomnieć w tym artykule o jeszcze jednej ważnej rzeczy. A mianowicie zestaw instalacyjny wzmacniacza. Jest to komplet okablowania, które nam jest potrzebne w celu poprawnego zainstalowania naszego wzmacniacza samochodowego w naszym aucie. Mamy więc do wyboru różne zestawy w zależności od zakupionego urządzenia.

okablowanie do wzmacniacza samochodowego

Słuchajmy więc muzyki, cieszmy się nią podczas jazdy, korzystając z dobrze wybranego przez nas wzmacniacza w samochodzie.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.