Jak samemu udrożnić zatkaną rurę?

Dodane przez nataliag,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: ,

Niedrożna rura to problem, który prędzej czy później spotyka każde gospodarstwo domowe. Problem bardzo uciążliwy i zdecydowanie nieprzyjemny (widok stojącej wody w kuchni i dobywające się zapachy zdecydowanie nie są przeznaczone dla wrażliwych). Kiedy jednak dojdzie do takiej sytuacji, ani nie trzeba wzywać hydraulika, ani załamywać rąk, tylko spróbować przetkać rurę samemu, stosując jedną z poniższych metod.

Metodę z kolei należy wybrać z uwagi na miejsce, w którym pojawił się zator. Może to być syfon, rury biegnące do pionu kanalizacyjnego lub rury kanalizacyjne. W warunkach domowych można próbować usuwać niedrożność na odcinku od zlewu (odpływu) do ujścia rur do pionu. Jeżeli przeszkoda znajduje się dalej – poradzić sobie z nią może tylko fachowiec.

W zasadzie do wyboru mamy metodę chemiczną albo mechaniczną.

Jeżeli zator znajduje się blisko odpływu, można próbować zastosować domowe mieszanki udrożniające. Najlepiej sprawdza się połączenie sody oczyszczonej z octem albo sody z solą. Uwaga – mimo że to substancje kuchenne, nie są niegroźne – ich mieszanina w połączeniu z nieczystościami daje bardzo szkodliwe opary!

Można też użyć gotowych preparatów, np. popularnego Kreta. Uwaga – wybierajmy te w płynie lub żelu! Granulki albo proszek nie tylko nie przetkają rury, ale dodatkową ją zatkają, ponieważ skamienieją. Trzeba też pamiętać, że jeżeli światło rury jest kompletnie zatkane, środki chemiczne zwykle nie pomagają.

Mechaniczne usuwanie nieczystości jest możliwe dzięki poczciwej przetykaczce składającej się z gumowego kielicha i trzonka. Kielich szczelnie przykłada się do odpływu, dociska go i następnie odwodzi – w ten sposób powstaje podciśnienie usuwające zatory.

Jeżeli rura zatkana jest głębiej, zamiast przetykaczki trzeba użyć specjalnej spirali zakończonej korbką. Tutaj będzie potrzebna pomoc drugiej osoby. Spirala (zwana też żmijką) sprawdza się bardzo dobrze, ale nieumiejętne jej stosowanie może uszkodzić rurę.

Jeżeli wszystkie te metody zawiodą, pozostaje telefon do fachowca. Na szczęście obecnie wiele firm z branży wod-kan działa także pogotowie kanalizacyjne, z którego można skorzystać także w wieczory, weekendy oraz święta.

Więcej na ten temat tutaj: pogotowie kanalizacyjne Kraków.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.