,,Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Dodane przez WspomnienCzas,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , , , ,

Dzieciństwo to wyjątkowy czas. Nie tylko dlatego, że doświadczenia z tego okresu mają wielki wpływ na nasze przyszłe, dorosłe życie. Być dzieckiem znaczy marzyć i śnić bez realnych ograniczeń, że coś jest niemożliwe. Wierzyć w siwego, brodatego mężczyznę w czerwieni i każdej zimy czekać z niecierpliwością, aż zostawi pod choinką worek pełen prezentów i słodyczy. Być święcie przekonanym, że istnieją krasnoludki, a dobra wróżka spełnia marzenia…

Migawki z dzieciństwa

Jaka szkoda, że zapamiętujemy tak niewiele. Nasza pamięć jest niestety wyrywkowa. Przechowujemy obrazy, wspomnienia smaku i zapachu, które są charakterystyczne, lub zupełnie wyjątkowe. Reszta trafia do ,,szufladki’’, którą udaje się otworzyć bardzo rzadko. Dzieje się tak pod wpływem silnych wzruszeń. Wtedy przypominamy sobie o czymś, co już dawno zostało usunięte w niepamięć. Mózg jednak jest jak dysk Tardy komputera i nawet po usunięciu danych z kosza, istnieje sposób na ich przywrócenie. Zapach ciasta pieczonego na Wielkanoc, ból stłuczonego kolana, smak ulubionych lodów, czy sukienka ukochanej lalki… A co Ty pamiętasz ze swojego dzieciństwa?

Przyswajanie wiedzy

Mówi się, że uczymy się przez całe życie. Najwięcej jednak uczymy się właśnie w dzieciństwie. Nie tylko przyswajamy tysiące informacji na lekcjach w szkole, gdzie pokazują nam jak pisać i czytać. Kolorowanki dla dzieci do wydruku, kredki i inne akcesoria szkolne sprawiały ogromną radość. W tym czasie dziecko uczy się również jak funkcjonować w grupie i przestrzegania norm społecznych. Zaczyna rozumieć, że pewne rzeczy są dobre, a inne złe; że ‘’tego’’ robić nie wolno, bo jest niegrzeczne i nie wypada… To, co przekażemy maluchowi w wieku szkolnym ukształtuje jego poczucie własnej wartości i będzie miało wpływ na moralność w dorosłym życiu.

Być dzieckiem znaczy być całkowicie od kogoś zależnym. Rodzic jest dla malucha najważniejszą osobą na świecie. Mama i tata to najczęściej wypowiadane przez dziecko słowa. To oni są pierwszymi powiernikami tajemnic. To do nich biegłeś, gdy stała Ci się krzywda, lub by podzielić się swoją radością. Dlatego tak ważne jest, by w sposób świadomy wychowywać swoje dzieci i obdarzać je miłością. Miłość ta wróci w postaci wdzięczności, zrozumienia i wsparcia, kiedy będzie potrzebne. Przychodzi bowiem w pewnym momencie czas, kiedy to sytuacja odwraca się, a młodzi muszą zająć się starszymi.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.