Przemierza opuszczone miejsca w Polsce.

Dodane przez n0timportant,

  Filed under: Hobby
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

Na wstępie warto zacząć od fundamentalnego pojęcia: czym jest Urban Exploration? Po polsku „miejska eksploracja” – jest to stosunkowo młode zajęcie, które jednak już zdołało zebrać pod swymi skrzydłami masę fanów nie tylko w Polsce, ale i w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Tak zwani eksploratorzy odnajdują przygodę w miejskiej dżungli, zapuszczając się w miejsca tajemnicze i niebezpieczne: głównie do opuszczonych miejsc, ale także do działających, choć trudno dostępnych obiektów. W opuszczonych miejscach czeka tajemnica i magia, lecz także adrenalina i niebezpieczeństwo – zapraszam do zapoznania się z tym światem.

W Polsce możemy się natknąć na przeróżne opuszczone miejsca: nieczynne szpitale, dawne pałace, puste kościoły, stare fabryki, ruiny zamków.. Wszystko to były kiedyś miejsca żywe, gdzie pracowali lub mieszkali ludzie, gdzie przeżywali swoje wzloty i upadki. Niestety tu nie ma dobrej wiadomości dla Polski: nasze dawne pałace, dwory i zamki są w większości w kompletnej ruinie: wielka szkoda, że to wszystko się tak marnuje, a dziedzictwo naszego wspaniałego kraju z roku na rok coraz bardziej ginie, zastępowane przez cywilizację galerii handlowych i korporacji.

Kiedy wkraczamy do takiego opuszczonego przez świat budynku możemy się poczuć, jakby zatrzymał się czas. Albo jakbyśmy wkroczyli do zupełnie innej rzeczywistości. Jest tu tak cicho, że każdy krok rozbrzmiewa na wszystkie strony głuchym echem. Wszystko zdaje się zagrożeniem. Nie jest to zresztą pozór: w opuszczonych miejscach potrafią koczować zwierzęta, mieszkać bezdomni. Pod nogami może zawalić się podłoga, albo na głowę spaść strop. W fabrykach znaleźć możemy łatwopalne lub trujące materiały. Tak to już bywa z ekstremalnymi zajęciami: jest bardzo wiele powodów, dla których powinno się tego nie robić, a jednocześnie równie wiele, dla których eksploratorów ciągnie do opuszczonych miejsc.

Polecam Urban Exploration wszystkim tym, którzy uwielbiają adrenalinę, jednocześnie mając w sobie odrobinę romantycznej duszy. Takie miejsca będą magiczne tylko wtedy, kiedy takie pojawią się w naszych głowach. Frajdę w eksploracji znajdą także fotografowie oraz pasjonaci historii. Trzeba jedynie pamiętać, że jest to „sport” ekstremalny i podczas jego wykonywania trzeba mieć oczy w koło głowy i bardzo wiele pokładów zdrowego rozsądku.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.