Nadziewarki do kiełbas

Dodane przez Maks,

  Filed under: Hobby
  Comments: None
  Tagi: , , , ,

Chcąc mieć domową kiełbasę nie trzeba długo szukać. Nie trzeba rozważać wyboru przyzwoitego sklepu mięsnego albo rzeźnika, najlepiej jest chyba własnoręcznie zrobić kiełbasę. W ten sposób mamy pełną świadomość co jemy, nie wspominając już o doborze smaku i większych walorach zdrowotnych.

Na początek powinniśmy rozważyć kupno odpowiedniego sprzętu, w tym nadziewarki do kiełbasy. Naturalnie możemy spróbować samodzielnie wkładać farsz do osłonek, aczkolwiek jest to zajęcia czasochłonne i mało efektywne. Nadziewarka jest to urządzenie, przy pomocy którego w osłonki kiełbas umieszcza się farsz.

Którą nadziewarkę kupić, skoro w sprzedaży tak duży wybór? Otóż na początek powinniśmy zaznajomić się z oferowanymi rodzajami, wówczas wybór powinien być łatwiejszy. Rozpoznajemy nadziewarki ręczne, hydrauliczne, kolanowe oraz korbowe. Zazwyczaj, duża ilość modeli wykonana jest ze stali szlachetnej. Takie ich zastosowanie sprzęty odporne są na korozje i różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Zastosowanie tego surowca gwarantuje im trwałość nawet na długi czas. Czasami zdarzają się nadziewarki zrobione z plastiku albo ewentualnie ich elementy są z tego wykonane. Sprzęt taki jest o wiele tańszy, ale i mniej wytrzymały oraz sterylny.

Nadziewarki ręczne kolankowe
Sprzęty te, ze względu na swoją specyficzną budowę, mieszczą w sobie najczęściej do 2kg farszu. W stosunku do innych rodzai jest to naprawdę niewiele. W rezultacie nadziewanie kiełbas jest nieefektywne. Niemniej jednak z powodu na swoje nieduże wymiary są one stosunkowo lekkie. Praca na nich również nie należy do najtrudniejszych, chociaż trzeba zaznaczyć, że upychanie farszu zmusza do użycia siły fizycznej.

Nadziewarki ręczne korbowe – pionowe i poziome
Jak nazwa wskazuje, mogą być one postawione pionowo lub poziomo. Ich podstawową zaletą jest ogromny wybór co do pojemności. Wedle naszych oczekiwań możemy kupić nadziewarkę zawierającą 1,5 – 10kg farszu. Tego typu rozwiązanie niewątpliwie skraca proces wkładania farszu w osłonce. Nie marnujemy go na nieustanne uzupełnianie nadziewarki itp. Największą popularnością cieszą się modele pionowe, gdyż zdecydowanie zajmują mniej miejsca w kuchni, czy też innym pomieszczeniu. Jednocześnie wykorzystanie jej jest łatwiejsze, ponieważ za sprawą grawitacji, swobodniej jest umieścić farsz w osłonce kiełbasy. Niestety nadziewarki korbowe także potrzebują użycia siły fizycznej, aczkolwiek w ich wypadku obsługa jest dużo prostsza, w porównaniu do nadziewarek kolanowych.

Nadziewarki elektryczne – pionowe i poziome
Ten typ nadziewarek również wytwarzany jest w wersji pionowej jak i poziomej. Ich konstrukcja i sposób funkcjonowania jest bardzo podobny do nadziewarki korbowej, jednakże w tym wypadku urządzenie to nie wymaga użycia siły fizycznej. Jest ona zastąpiona mechanizmem elektrycznym, którym kierujemy przy pomocy paru guzików. Te sprzęty są o wiele droższe od swoich „kuzynek”.

Zamiast nadziewarki do kiełbas możemy również pokusić się o zakup maszyny do mielenia mięsa. Z jej pomocą również realne jest włożenie farszu w osłonce. Aczkolwiek wówczas nie możemy decydowania o średnicy lejka do mięsa oraz siły nacisku.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.