Co powinna zawierać prawidłowo wypełniona ewidencja przebiegu pojazdu?

Dodane przez AZ,

  Filed under: Biznes
  Comments: None
  Tagi: , ,

Każdy, zapewne nie raz, otrzymał możliwość wyjazdu w delegacje – czy to samochodem prywatnym czy też służbowym. W przypadku podróży pojazdem prywatnym, pracownik rozlicza się z pracodawcą dodając do rozliczenia ewidencję przebiegu pojazdu, w którym – w zależności od pojemności samochodu – przysługuje ryczałt za 1 km. Ustawowo: dla samochodu o pojemności do 900 cm³ wynosi 0,5214, natomiast od 900 cm³ – 0,8358 zł; motocykla – 0,2302 zł, natomiast motoroweru – 0,1382 zł.

Często zdarza się, że stawki ryczałtu obowiązujące w firmie są zupełnie inne niż te, które określone w wewnętrznym regulaminie firmy. Zarówno rozliczanie delegacji, jak i dodawanie ewidencji przebiegu to dosyć czasochłonne czynności. Ich usprawnienie leży w zaawansowanej technologii, a dokładnie – oprogramowaniu dla zarządzania delegacjami i ewidencją. Odpowiednio dobrany program wyręcza pracowników w naliczaniu diet i ryczałtów również w dodawaniu ewidencji, gdzie można zapamiętać trasę. Wypisując ręcznie ewidencję czy też dodając do programu powinna ona zawierać:

  • nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu,
  • numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika (pojemność decyduje o obowiązującej stawce za 1km),
  • datę i cel wyjazdu,
  • opis trasy (skąd – dokąd),
  • kolejny numer wpisu,
  • ilość faktycznie przejechanych kilometrów,
  • stawkę za 1 km przebiegu,
  • kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu,
  • podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Ewidencja pojazdów dla celu VAT różni się głównie koniecznością podania stanu licznika przebiegu pojazdu samochodowego: na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, dzień zakończenia prowadzenia ewidencji oraz na koniec każdego okresu rozliczeniowego. „Korzystanie z programów które zapamiętują trasy i odległości oraz same naliczają ryczałty jest bardzo wygodne. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić dużo czasu oraz uniknąć błędów w wypełnianiu i przeliczeniach” – twierdzi twórca Offigo.pl Łukasz Osuch.

*Platforma do zarządzania firmą Offigo.pl została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.