Warto wybrać bawełnę organiczną

Dodane przez nataliag,

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: , ,

Wiele osób wybiera odzież wykonaną tylko z naturalnych materiałów. Najczęściej jest to bawełna, gdyż jest łatwo dostępna, niedroga i uniwersalna – można z niej uszyć większość rodzajów ubrań. Nie zawsze dominuje w składzie surowcowym, ale stanowi większą lub mniejszą domieszkę. Wybierając bawełny wiele osób ma poczucie, że kupuje produkt naturalny, a więc bezpieczny, komfortowy, przyjazny dla środowiska. Ale czy jest tak w istocie?

Niestety nie ma co się łudzić, że konwencjonalne uprawy wolne są od chemii. Rolnictwo przemysłowe ma na celu osiągnięcie jak najlepszych plonów w jak najkrótszym czasie i przy jak najmniejszym nakładzie środków. A to oznacza chemiczne zwalczanie chwastów i szkodników, intensywne nawożenie i mechaniczny zbiór. Nieuniknione jest przenikanie tej całej chemii do zbiorów, co odczuwamy my – konsumenci.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to produkcja (bo produkcja to najlepsze słowo) bawełny zajmuje czołowe miejsca na liście podaży pestycydów, herbicydów i nawozów, pochłania także ogromne ilości wody. Pracownicy plantacji (w wielu przypadkach dzieci) są stale narażeni na szkodliwe chemikalia, przez co wiele z nich zapada na zdrowiu. Mogą liczyć na wynagrodzenie ledwie pokrywające ich dzienne potrzeby żywieniowe.

No i tylko dzięki temu bawełnianą koszulkę można czasem kupić za dosłownie kilka złotych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jednocześnie kupuje się sporą dawkę chemii. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza przyszli rodzice, wybierający ubranka dla niemowlaka z bawełny, bo to przecież takie naturalne włókno…

Mamy jednak wybór i nie musimy godzić się na zatruwanie nas i środowiska chemią. Wystarczy wybrać odzież uszytą z bawełny organicznej. W odróżnieniu od tej konwencjonalnej, bawełna organiczna jest materiałem naprawdę przyjaznym dla zdrowia. Przy jej uprawie wykorzystuje się tylko naturalne (czyli roślinne) substancje wspomagające wzrost i chroniące przed owadami, a zbiór dokonywany jest ręcznie, przez co włókna są miękkie, a zarazem wytrzymałe. Bawełna organiczna farbowana jest tylko naturalnymi barwnikami.

Jakość jak zawsze kosztuje i za t-shirt z bawełny ekologicznej trzeba zapłacić więcej niż za ten z konwencjonalnej. Jednak nie będzie się on spierał, kurczył ani rozciągał, więc posłuży znacznie dłużej.

Bawełna organiczna polecana jest zwłaszcza dla niemowląt, malutkich dzieci i osób zmagających się z problemami skórnymi (np. AZS).

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.