Czy szafran powstrzymuje raka?

Dodane przez stayfit-gdansk,

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

Ostatnio w modzie jest szaleństwo na punkcie tzw. „Superfood”. Opiera się ono na wątpliwej koncepcji, że niektóre potrawy są tak wspaniałe, że ich spożywanie przyniesie nam zdrowie i długie życie.

Kłopotem z produktami zaliczanymi do „superfood” jest to, że znaczna ich większość wcale nie jest dobra dla zdrowia. To nie znaczy, że niektóre produkty nie są zdrowsze od innych. Owoce i warzywa są, na pewno lepsze, niż chipsy ziemniaczane i cola. Ale twierdzenie, że niektóre potrawy są eliksirem na wszelkie nasze dolegliwości i uczynią nas pięknymi i zdrowymi przed długie lata jest tylko handlowym bełkotem.

Mając to na uwadze, nadal warto badać, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie. Badania w tej dziedzinie umożliwiają poznanie naszego metabolizmu i fizjologii, które mogą nam powiedzieć więcej o chorobie i sposobach jej zapobiegania.

Krocetyna: Składnik przeciwrakowy szafranu

Nowe badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Włoch sugerują, że szafran – przyprawa stosowana w niektórych potrawach azjatyckich, indyjskich i śródziemnomorskich – może odgrywać istotną rolę w walce z rakiem. W szczególności zbadali składnik przypraw zwany krocetyną, którą zsyntetyzowali w swoim laboratorium.

Zespół zbadał, że krocetyna może blokować namnażanie się komórek dwóch typów ludzkiego raka (raka szyjki macicy i raka płuc) w probówce, ale nie hamowała wzrostu prawidłowych komórek płuc.

Mechanizm działania wydaje się obejmować hamowanie enzymu, który jest szczególnie aktywny w komórkach nowotworowych. Ze swojej natury komórki rakowe mają duże zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Aby zaspokoić tę potrzebę, komórki nowotworowe naśladują proces metaboliczny stosowany przez nasz organizm, gdy dopływ tlenu jest niski.

Więc uważasz, że Szafran jest zaliczany do grona „Superfood”?

Nie. Wiele różnych związków chemicznych zabija raka w probówce. Tylko dlatego, że związek wykazuje obiecujące wyniki w laboratoriach nie oznacza, że będzie miał jakikolwiek wymierny wpływ na ludzki organizm. Rzeczywiście, istnieje sporo dowodów – w tym wiarygodnych mechanizmów biologicznych – które sugerują, że przeciwutleniacze powinny zabijać komórki rakowe. Jednak przeciwutleniacze nie przeszły pozytywnie prób klinicznych.

Tak więc czeka nas jeszcze długa droga, zanim szafran będzie można uznać za coś więcej niż drogą przyprawę. Następnym krokiem byłoby przetestowanie szafranu w badaniach klinicznych w celu sprawdzenia, czy osoby, które przyjmują ten lek, mają jakiekolwiek zauważalne korzyści zdrowotne. Dodatkowo należy ustalić, czy istnieje jakiś dobry powód, aby ludzie stosowali szafran (lub krocetynę) w przeciwieństwie do bardziej skutecznego syntetycznego leku.

Pomijając to, nadal warto dodawać szafran do posiłków, nawet jeżeli nie ma żadnego korzystnego wpływu na nasze zdrowie to przynajmniej świetnie smakuje. Często przy układaniu diet dla moich pacjentów stosuję szafran.

 

Autor: Lucyna Skocka – licencjonowany dietetyk z Gdańska.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.