Małe cząsteczki pomogą usnąć

Dodane przez agencja_pyry,

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

Stosowana przy wspomaganiu snu melatonina, może mieć formę nanoemulsji, czyli cząsteczek 200-krotnie mniejszych od ludzkich komórek. Podaje się ją, za pomocą spray’u, na błony śluzowe jamy ustnej. Mikroskopijny rozmiar cząsteczek, jak i silne unaczynienie tkanki pod nabłonkiem, sprawiają, iż melatonina wchłania się szybko i w dużej ilości.

Gdy nie śpisz jak dziecko…
1. Podeszły wiek.
Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do zwapnienia szyszynki, która zmniejsza ilość produkowanej melatoniny. Jest to hormon, który reguluje rytmy dobowe snu i czuwania. Spadek jego ilości obserwuje się w okresie pokwitania, jednak w wieku podeszłym, jest on już bardzo wyraźny. Wtedy różnice między stężeniem melatoniny w ciągu dnia i w nocy są niewielkie. Osoby w wieku 80 i więcej lat często sypiają w dzień i budzą się wcześnie rano.

2. Długotrwałe przyjmowanie produktów nasennych.
Produkty nasenne są środkami objawowymi (nie eliminują przyczyn bezsenności), które często powodują uzależnienie. Regularne ich zażywanie zwiększa tolerancję, dlatego musimy przyjmować ich coraz więcej. Następnie, gdy przestajemy ich używać, mogą dotknąć nas objawy odstawienia lub objawy odwrotne do ich działania tzn. lęk, niepokój czy bezsenność.

3. Praca zmianowa.
W ciągu dnia stężenie melatoniny w surowicy jest bardzo niskie, a wzrost jej wydzielania następuje w godzinach nocnych, by szczytowy poziom osiągnąć od godz. 23:00 do 3:00. Niestety osoby, które wracają z pracy, po nocnej zmianie, często mają z tego powodu problem z zaśnięciem. Skutkuje to tym, iż statystycznie śpią wówczas krócej o 2-4 godziny.

Przez żołądek.
Suplementy diety, stosowane na sen, podawane tradycyjnie, czyli drogą doustną, wchłaniane są w żołądku i jelitach. Czynnikiem, który wpływa na szybkość wchłaniania, jest ilość i skład treści pokarmowej w żołądku. Niestety zazwyczaj obecność treści pokarmowej opóźnia wchłanianie, a co za tym idzie efekt działania. Poza tym związki te przechodzą przez wątrobę, gdzie następuje utrata większej porcji. Droga ta nie gwarantuje więc, że składniki suplementu zostaną przyswojone szybko i w wystarczającej ilości.

Przez śluzówkę jamy ustnej.
Droga podjęzykowa jest kolejną, którą podaje się różne suplementy. Rozpuszczona w ślinie substancja jest wówczas wchłaniana poprzez błonę śluzową jamy ustnej. Związki, które wchłaniane są przez śluzówkę, przenikają przez nią szybciej i skuteczniej, ponieważ tkanka pod nabłonkiem jest dużo silniej unaczyniona.

Nanoemulsja.
Przeszkodą, do stworzenia takiej formy melatoniny, która wchłaniałaby się przez błonę śluzową jamy ustnej, był fakt, iż nie rozpuszcza się ona w wodzie. Jednak z problemem tym poradzono sobie za pomocą nanotechnologii. Jest to nauka, która zajmuje się tworzeniem struktur na poziomie nanometrycznym, czyli na poziomie atomów i cząsteczek. Pozwala na opracowanie nanocząsteczek, które dzięki swojemu bardzo małemu rozmiarowi mogą dotrzeć do miejsc do tej pory niedostępnych.

Aby była możliwość podania melatoniny podjęzykowo (przez śluzówkę) opracowano więc nanoemulsję, w postaci spray’u. Nanoemulsja to mikroskopijne cząsteczki, których średnica nie przekracza 100 nanometrów (nm). Fakt, iż są 200-krotnie mniejsze od ludzkich komórek, daje im możliwość wniknięcia w głębsze warstwy śluzówki, co przekłada się na wysoką efektywność działania.

Dostępny od niedawna Melatonina Tonaxinum Spray, jest pierwszym preparatem w Polsce, który zawiera melatoninę w formie opatentowanej nanoemulsji. Można je zastosować szybko nie obciążając przy tym żołądka. 12 ml opakowanie wystarcza na miesiąc regularnego stosowania, gdyż zapewnia 60 aplikacji. Porcja zalecana do spożycia w ciągu dnia, czyli 2 aplikacje, zawiera 1 mg melatoniny. Krótko przed snem, kierujemy rozpylacz w kierunku otwartych ust i naciskamy pompkę tak, by rozpylić preparat na błony śluzowe w jamie ustnej lub pod język.

Suplement pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśniecie, wspomaga łagodzenie subiektywnego odczucia zespołu nagłej zmiany czasowej. Melatonina jest polecana u osób w podeszłym wieku, osób niewidomych, a także dla osób przy pracy zmianowej.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.