Jak zrobić frytki

Dodane przez Maks,

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

Z kartofli można zrobić wiele wykwintnych oraz bardziej zwyczajnych potraw. Mogą być idealnym uzupełnieniem obiadów, czy jako małe co nieco w formie domowych chipsów. Jednak najczęściej przygotowywaną potrawą, o ile można tak powiedzieć, są chyba frytki.

Frytki, czyli smażone pokrojone ziemniaki, najczęściej podawane są jako uzupełnienie do potraw smażonych oraz pieczonych. Bardzo rzadko stanowią główną bazę do jedzenia, chociaż w barach szybkiej obsługi można zakupić je jako osobna porcja. Prawdziwe frytki powinny być przygotowywane ze specjalnej odmiany ziemniaków mających w sobie spore ilości skrobi. Przy jej pomocy frytki nie pochłaniają bardzo dużych ilości tłuszczu, przez co są smaczniejsze. Jednocześnie ziemniaki powinny mieć swoje dosyć duże wymiary, żeby i frytki powstały jak najdłuższe.

Te smażone ziemniaczki przybyły do nas z Belgii, pomimo że dużo osób uważa, że ich pochodzenie wywodzi się z Francji lub Ameryki. W poprzednich latach belgijscy osadnicy zajadali się smażonymi w głębokim tłuszczu rybkami. Ciężkie warunki zimowe, które uniemożliwiły połowy, zmusiły ich do szukania alternatywy. W taki o to sposób zadecydowano miejsce rybek zastąpić drobno krojonymi ziemniakami. I tak w XVII w. wynaleziono frytki.

Współcześnie możemy wyróżnić kilka możliwości ich przygotowania. Jednym z najbardziej popularnych jest chyba smażenie pasków ziemniaków w garnku wypełnionym rozgrzanym tłuszczem. Jednakże jest to ogólnie niebezpieczna metoda, ponieważ w niezwykle łatwo można się poparzyć. Dodatkowo frytki nasiąknięte są dużą ilością tłuszczu, co nie jest zdrowe dla naszego organizmu. Dlatego też popularne stało się robienie ich w kuchence lub na patelni. Ta metoda umożliwia nam ograniczyć znaczną ilość tłuszczu, dzięki czemu potrawa jest bardziej chrupiąca i smaczna.

Wykorzystując frytownicę robienie frytek w dużej ilości nie powinni mieć już problemu. Wystarczy tylko włączyć sprzęt, wlać olej oraz smażyć tyle frytek ile tylko zapragniemy. Jednakże pamiętajmy żeby nie jeść ich zbyt dużo. Potrawa ta posiada w sobie sporo tłuszczu, a jego zbyt duża ilość jest niewskazana.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.