Jak jeść by przytyć-podpowie dietetyk

Dodane przez medicago,

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: , , ,

Większość osób stosuje dietę odchudzającą, by zrzucić zbędne kilogramy. Niektórzy jednak chcieliby ich trochę zyskać. Przybranie na wadze często jest trudniejsze niż zbicie wagi. Dieta na niedowagę powinna być przeprowadzona rozsądnie. Zarówno nadwaga jak i niedowaga to poważne problemy zdrowotne. Do najczęstszych przyczyn niedowagi można zaliczyć: przyspieszoną przemianą materii, prowadzące bardzo aktywny tryb życia, stres, biegunki, alergie, zaburzenia hormonalne, depresja oraz choroby nowotworowe. Alergia pokarmowa wymusza na osobach chorych zmianę diety. Spożywane produkty są ubogie w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy. Nadczynność tarczycy przyspiesza przemianę materii. Również choroby wywołane nowotworem powodują nadmierną utratę masy ciała. W konsekwencji występuje niedobór energii, białka, witamin oraz składników mineralnych. Podstawową zasadą zdrowej diety jest spożywanie się 5-6 posiłków dziennie, o stałych porach i w odstępach 3 godzinnych. Zalecane są produkty o dużej kaloryczności i równocześnie małej objętości. Nie jemy chipsów, ciastek i fast foodów . Są one źródłem tłuszczów trans o działaniu rakotwórczym. Braki należy uzupełnić stosując dietę bogatą w produkty zbożowe, tłuste morskie ryby, warzywa i owoce. By zaostrzyć apetyty w kuchni powinno się stosować świeże zioła, pić niezbyt słodkie kompoty, soki owocowe i warzywne. Zamiast słodyczy zalecane są pożywne orzechy, migdały i suszone owoce. Źródłem białka powinny być: ryby, jogurty, jaja, rośliny strączkowe, twarogi, chude mięso i wędliny. Tłuszcz zaleca się dodawać na surowo do gotowanych potraw. Ich dobrym źródłem są oleje: słonecznikowy, sojowy i oliwa z oliwek.
By przybierać na wadze kosztem rozrostu tkanki mięśniowej, należy stopniowo zwiększać nie tylko kaloryczność diety, ale i aktywność fizyczną. Dzięki temu przyspieszymy przemianę materii i poprawimy samopoczucie. Podczas odchudzania zazwyczaj musimy zrezygnować z ulubionych potraw. Jeżeli dokucza ci niedowaga, możesz jeść to, co lubisz. Postaraj się więc, by twoja dieta była zarówno zdrowa, jak i smaczna.
Jeśli nie jest łatwo pacjentowi samemu uporać się z problemem zbyt niskiej wagi, może zgłosić się do dobrej poradni dietetycznej, np. Medicago w Gdańsku, Gdyni lub Pruszczu Gdańskim. Dietetyk przeprowadzi wywiad żywieniowy, da wskazówki jakie modyfikacje może pacjent zrobić w swoim aktualnym żywieniu oraz może ułożyć indywidualny jadłospis. Jadłospis jest zbilansowany pod względem kaloryczności i wartości odżywczej.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.