Człowiek a maszyna w miejscu pracy

Dodane przez orzech,

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

Ergonomia w pracy jest stosunkowo nowym pojęciem, które od kilkunastu lat zyskuje na znaczeniu. Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej stosują się do zasad, które ergonomia w pracy nieustannie wyznacza. Okazuje się, że nie wystarczy tylko przygotować stanowisko w pracy i maszyny, ale należy je także przystosować do psychofizycznych właściwości człowieka. W ten sposób możliwe jest podniesienie jego wydajności w pracy przy jednoczesnej minimalizacji kosztu biologicznego, które pracownik musi ponosić, aby wykonywać niezbędne czynności.

Ergonomia w pracy jest nowoczesną nauką, która korzysta z wielu innych dziedzin takich jak psychologia pracy, higiena czy budowa maszyn. Odpowiednie przystosowanie stanowiska pracy jest niezwykle ważne. Każdy pracownik biurowy powinien posiadać wyregulowane, komfortowe krzesło, które ma odpowiednie położenie względem biurka, monitora, oraz klawiatury i myszki komputera. To wszystko tylko pozornie jest prostym zagadnieniem. Istnieją odpowiednie wytyczne, które mówią o dokładnym położeniu różnych elementów stanowiska biurowego względem siebie. Jeśli pracodawca chce, aby jego pracownicy pracowali wydajnie to musi zadbać o to, aby ergonomia w pracy była zachowana w jego firmie.

We współczesnych przedsiębiorstwach, a zwłaszcza dużych korporacjach obecne jest pojęcie corporate wellness, które oznacza nowoczesne podejście do pracownika. Zagadnienie obejmuje techniki, które pomagają w dbaniu o zdrowie psychiczne oraz fizyczne pracownika. W społeczeństwie panuje coraz wyższa świadomość tego, że zdrowy pracownik pracuje znacznie wydajniej. Coraz więcej firm decyduje się na zajęcia corporate wellness, które mogą w praktyce oznaczać, np. warsztaty z technik oddychania, medytacyjne czy nakłaniające pracowników do przejścia na zdrową dietę. Okazuje się, że corporate wellness może spowodować, że pracownicy będą pracowali lepiej, wydajniej, szybciej, co oznacza ogromne korzyści dla właścicieli firm. Warto więc zainwestować w tego rodzaju nowoczesne metody zarządzania personelem.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.