Wycieczki szkolne – obowiązki organizatorów

Dodane przez gepard,

  Filed under: Turystyka
  Comments: None
  Tagi: , ,

Uczestnictwo dziecka w wycieczce szkolnej to często powód do rodzicielskich zgryzot. Dlatego, jeśli chcesz być pewnym, że twoje dziecko jest bezpieczne, a opiekunowie godni zaufania, dowiedz się  zawczasu jakie obowiązki spoczywają na wychowawcach i jakie przydatne informacje powinieneś przyswoić.

Opiekun czy kierownik
Kierownik wycieczki szkolnej to osoba, która ukończyła kurs kierownika wycieczek szkolnych  i może swoje kwalifikacje potwierdzić przedstawiając  odpowiednie uprawnienia przewodnika turystycznego (zarówno przodownika jak i instruktora turystyki kwalifikowanej)albo instruktora harcerskiego. Opiekunem zaś może zostać nauczyciel lub inna wyznaczona do tego, pełnoletnia osoba, która uzyskała zgodę dyrektora. Kierownik odpowiada za transport, wyżywienie i noclegi wszystkich uczestników wycieczki. Musi też zapewnić dostęp do apteczki pierwszej pomocy i zapoznać uczestników z zasadami BHP, których należy bezdyskusyjnie przestrzegać. Kiedy wycieczka dobiega końca, kierownik dokonuje finansowego podsumowania. Opiekun, wycieczki szkolnej z kolei, sprawuje opiekę nad uczniami i ściśle współpracuje z kierownikiem w kwestii  realizacji harmonogramu wycieczki. Do jego zadań należy także za zadanie każdorazowe sprawdzenie liczby uczestników – zarówno przed wyruszeniem w drogę z dowolnego miejsca pobytu, podczas zwiedzania i już po dotarciu do miejsca przeznaczenia.

Inaczej w górach, inaczej nad wodą
Podczas wypoczynku nad wodą,  uczestnicy wycieczek mogą  kąpać się i pływać tylko w granicach wyznaczonych do tego pływalni i kąpielisk. Jeżeli  w trakcie zaplanowana jest także nauka pływania, może odbywać się jedynie pod stałym nadzorem ratownika i opiekuna wycieczki, w miejscach do tego przystosowanych i wskazanych. Sprzęt pływający jest do dyspozycji  osób,  które odbyły stosowne szkolenie z zakresu jego obsługi a kajaki i łodzie, przeznaczone do użytku dla uczestników wycieczek, muszą być wyposażone w sprzęt ratunkowy. Jeśli chodzi o wycieczki piesze lub narciarskie, na terenach górskich, położonych w obrębie rezerwatów przyrody i parków narodowych i terenów, które leżą powyżej 1000 m, te mogą być prowadzone tylko przez przewodników turystycznych. Oni są również odpowiedzialni za treningi grupy na terenach górzystych, poza trasami narciarskimi i turystycznymi.

Wycieczki szkolne znajdują się w ofercie biura podróży EHschool

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.