Przeciążenia samochodów transportowych

Dodane przez Maks,

  Filed under: Turystyka
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

Za każdym razem poruszając się trasą krajową, czy wojewódzką mam odczucie, że samochód samodzielnie jedzie. Sprawcą tego są koleiny, których źródłem są zbyt przeciążone TIR-y. Załadowane do granic możliwości, jadąc ulicami nie zaadaptowanymi do ich ciężaru zostawiają za sobą wgniecenia na jezdni, które są bardzo niebezpieczne dla innych, mniejszych aut.

Kontrolowanie kierowców, którzy nie zwracają uwagi na asfalt oraz bezpieczeństwo pozostałych pojazdów jest w ostatnim czasie coraz trudniejsze. Zamiast poruszać się autostradami, kierowcy wolą wybierać trasy alternatywne – wojewódzkie, tylko po to by uniknąć opłaty przejazdowe. W konsekwencji dewastują jezdnię, stwarzając tym samym kolejne niebezpieczeństwo.

Jak walczyć z przeciążonymi tirami? Należy je kontrolować oraz monitorować. Jednak nadzorowanie każdego pojedynczego samochodu transportowego nie jest łatwe, żeby nie powiedzieć nieprawdopodobne. Dlatego też, na najczęściej uczęszczanych drogach wojewódzkich zainstalowano wagi do preselekcyjnego ważenia pojazdów. Zbudowane są z czułej listwy, która wpasowana jest w powierzchnię jezdni. Urządzenie uruchamia się w chwili, gdy przejedzie przez niego samochód przekraczający określoną masę. W takim wypadku system rejestruje dane dotyczące nacisku każdej z osi i ogólnej masy wozu, wysyłając je do inspektorów transportu drogowego. Jednocześnie waga preselekcyjna połączona jest z umieszczoną nad jezdnią kamerą, która robi zdjęcie pojazdom oraz ich tablicom rejestracyjnym, wysyłając je wraz z danymi o wadze.

Po odebraniu wiadomości ITD wstrzymuje taki samochód oraz drugi raz ważą, tym razem na legalizowanej wadze stacjonarnej. Jeśli pomiary się zgadzają, inspektorzy mają obowiązek nie dopuszczenia tego pojazdu do dalszej jazdy oraz wymierzenie przewoźnikowi, czy też załadowcy adekwatną kare finansową oraz postępowanie administracyjne. Wysokość mandatów zależna jest od zasad określonych w Ustawie o drogach publicznych.

Niestety, problemy takie jak przeciążenia samochodów ciężarowych są częstym zjawiskiem, z którym niewątpliwie trzeba walczyć. Szkody jakie sprawiają takie pojazdy są ogromne, zaczynając od stwarzania zagrożenia na trasach oddanych dla pojazdów osobowych, a kończąc na niszczeniu asfaltu. Dla porównania można powiedzieć, że 1 zbyt załadowany tir wpływa na drogę tak jak 16 tysięcy samochodów osobowych.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.