Kitesurfing – najlepszy sposób na niezapomniane wspomnienia z wakacji

Dodane przez gepard,

  Filed under: Turystyka
  Comments: None
  Tagi: , , ,


Kitesurfing jest już tak popularną dyscypliną sportową, że nikogo nie trzeba przekonywać do zalet jakie płyną z jej uprawiania.  Amatorzy kitesurfingu witają nadchodzące ciepłe dni na wszelkich dostępnych akwenach wodnych, a miejscem szczególnie często odwiedzanym jest Półwysep Helski, z racji silnie wiejących tam wiatrów i szerokich, pięknych plaż.  Elementy kitesurfingu, alternatywnie, choć rzadko, zwanego też kiteboardingiem, zostały zaczerpnięte ze snowboardu, wakeboardu i windsurfingu. W 1977 po raz pierwszy wykorzystano latawiec w roli napędu na wodzie i choć pomysł działał bez zarzutu, nie od razu znalazł naśladowców. Trzeba było prawie dwudziestu lat, żeby moda się przyjęła a już w 1996 doczekaliśmy się mistrzostw świata w kitesurfingu.  W obiegowej opinii nauka pływania  na kicie jest łatwiejsza niż nauka windsurfingu, choć dość długo trwa „zaprawa na sucho” czyli kurs sterowania latawcem,  jeszcze na lądzie.

Kitesurfing – arkana sztuki sportowej
Kitesurfing to inaczej pływanie na desce napędzanej siłą wiatru, która oddziałuje na latawiec sterowany przez ridera.  Sam latawiec jest dodatkowo umocowany na długich linach, dzięki czemu może wzbić się wysoko ponad głowę ridera wyposażonego w trapez,  do którego mocowany jest bar z przypiętym latawcem. Choć kitesurfing jest dość blisko powiązany z windsurfingiem, różni się od niego zasadniczo sposobem kierowania deską – i w tej kwestii bliższy jest snowboardingowi. Konstrukcja wykorzystywanego latawca sprawia, że możliwe jest szybowanie tuż nad wodą, zapierające dech w piersiach ewolucje i nagłe zmiany kierunku jazdy. Wbrew pozorom uprawianie kitesurfingu nie wymaga dużej siły fizycznej, za ta niezbędna jest przy tym koncentracja i opanowanie.

Jak się uczyć?
Ponieważ, tak jak wspominaliśmy, wszyscy, którzy chcieliby szybować z latawcem tuż nad powierzchnią wody powinni wcześniej opanować sztukę sterowania latawcem, odradzamy samodzielną naukę kitesurfingu. Pierwsze kroki w tym sporcie pod czujnym okiem profesjonalisty  – w tym wypadku instruktora, to jedyny właściwy kierunek. Koszt kursu to zazwyczaj ok. 1000 zł, choć zdarzają się kursy w promocyjnych cenach, które pozwalają zaoszczędzić  ok. 200 zł. Szkółkę możecie wybrać przeglądając oferty z waszego miasta i okolic, lub posiłkując się rekomendacjami znajomych. Do zobaczenia na wodzie!

 

Na kitesurfing zaprasza EHSchool: http://www.ehschool.pl/?page=kitesurfing 

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.