Wybieramy system kominowy

Dodane przez nataliag,

  Filed under: Technologia
  Comments: None
  Tagi: , ,

Zadaniem przewodu kominowego jest odprowadzenie produktów spalania paliw, które ogrzewają nasz dom, a także usuwanie powietrza wentylacyjnego. Tylko odpowiednio dobrany system kominowy gwarantuje sprawną i bezpieczna pracę instalacji grzewczej oraz wentylacyjnej. Dlatego jego wybór musi być starannie przemyślany, a sam komin – okresowo konserwowany.

Przewód kominowy może być umiejscowiony na zewnątrz bądź wewnątrz budynku. Najważniejszym stawianym mu wymogiem jest szczelność, a materiały użyte do jego budowy muszą być niepalne oraz odporne na działanie składników spalin.

Jeśli chodzi o spaliny, dzielą się one na suche i mokre. Suche powstają na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i koks. Urządzenia nimi opalane, takie jak kotły na wspomniane paliwa, kaflowe piece i kuchnie, a także otwarte kominki, działają cały czas, więc nieprzerwanie spaliny mają wysoką temperaturę, przez co nie dochodzi do skraplania pary wodnej. Do odprowadzania takich spalin bardzo dobrze nadaje się tradycyjny murowany przewód kominowy. Może on także pełnić rolę przewodu wentylacyjnego.

Jeżeli jednak urządzenie grzewcze pracuje rytmicznie, tj. włącza się i wyłącza co kilka-kilkanaście minut (a tak jest w przypadku większości nowoczesnych kotłów i pieców na olej lub gaz), komin ulega schłodzeniu, w wyniku czego dochodzi do skraplania pary wodnej ze spalin. Woda w połączeniu z innymi składnikami spalin tworzy agresywne medium niszczące ściany komina. Sytuacja taka dotyczy także zamykanych kominków i kotłów na biomasę. Materiał tworzący system kominowy musi zatem być odporny na działanie kwaśnych skroplin, związków chloru, wilgoć i zmiany temperatury. Nie może być to zatem komin murowany, lecz ceramiczny lub stalowy system kominowy.

Wybierając system kominowy, poza typem urządzenia grzewczego i paliwa, trzeba także wziąć pod uwagę konstrukcję komina, przede wszystkim to, czy ma być wolnostojący czy też wbudowany w ściany budynku.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.