Na czym polega antykorozja betonu?

Dodane przez [email protected],

  Filed under: Technologia
  Comments: None
  Tagi: , ,

W momencie mówienia o antykorozji najpierw powinno się wiedzieć, czym jest sama korozja. Jest to wyniszczanie materiałów. W przypadku konstrukcji żelbetowych (betonowych) polega ona na wietrzeniu betonu oraz ługowaniu, czyli wymywaniu pewnych składników przez wodę. Jednak ługowanie cechuje się tym, że nie wszystkie materiały, składniki zostają wymyte. Każdy z tych procesów prowadzi do osłabienia wytrzymałości materiału. Woda migruje w porach betonu niszcząc go i osłabiając. To właśnie jest zjawisko korozji betonu. Dodatkowo jest ono zauważalne na zbrojeniu zastosowanym w betonie. W tym przypadku dochodzi do korozji zarówno betonu jak i metalu.

W celu zapobiegania korozji betonu stosuje się w pierwszej kolejności dokładne czyszczenie kanałów wewnątrz betonu. Polega to na wypłukaniu resztek z najtrudniejszych miejsc, po czym na zmniejszaniu porowatości betonu.

Antykorozja betonu jest realizowana przy pomocy technologii hydroblastingu, czyli zastosowanie myjek wysokociśnieniowych. Hydroblasting polega na zastosowaniu technologii podczas czyszczenia wody pod ciśnieniem sięgającym 3000 bar. Zapewnia to najwyższy poziom czyszczenia wielko powierzchniowych elementów w krótkim czasie. Woda pod wpływem ciśnienia dociera wszędzie tam gdzie jest bardzo utrudniony dostęp, a następnie usuwa wszystkie zaległe zanieczyszczenia i odłamki powstałe w wyniku zniszczenia betonu. Zastosowanie hydroblastingu przy betonie gwarantuje przede wszystkim zmniejszenie zapylenia miejsca pracy oraz skraca czas wykonywania czyszczenia. Jest to bardzo ważne ze względu na higienę i zdrowie osób pracujących w otoczeniu elementów czyszczonych jak i ze względów ekonomicznych. Dodatkowo zastosowanie hydroblastingu nie doprowadza do odkształceń powierzchni czyszczonych, co jest bardzo ważne, ponieważ nie zmniejsza jeszcze bardziej wytrzymałości konstrukcji.
Trzeba pamiętać, że technologia hydroblastingu przy czyszczeniu betonu nie zamyka się tylko na czyszczeniu wewnętrznej strefy betonu. Również jest stosowana do miejscowego usuwania powłok malarskich, co też jest elementem czyszczenia i poprawieniem możliwości wypłukania konstrukcji z zanieczyszczeń.

Hydroblasting jest dziś najskuteczniejszą metodą antykorozyjną betonu. Strumień wody dociera wszędzie tam gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć metodami tradycyjnymi i jednocześnie doskonale czyści te miejsca.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.