Buty rowerowe a buty SPD

Dodane przez Twistet,

  Filed under: Sport
  Comments: None
  Tagi: , ,

Rekreacyjna, zdrowotna i profesjonalna jazda na rowerze jest tak powszechna, że dziś w rozmaitych sklepach czy to ogólnosportowych czy specjalistycznych sklepach rowerowych znaleźć możemy obszerne oferty najrozmaitszych sprzętów, dodatków i odzieży sporządzonej tylko i wyłącznie z myślą o miłośnikach dwóch kółek.

Projektanci sprzętu rowerowego każdego roku wypuszczają na rynek masę nowości, które mają nie tylko ułatwić jazdę rowerem, ale i uczynić ją jeszcze bezpieczniejszą i przyjemniejszą. Jednym z zasadniczych elementów, wyposażenia rowerzysty są na pewno buty rowerowe, które zazwyczaj mylnie określane są również butami SPD. Jest to prosty błąd osób, które lubią skróty myślowe, jednak faktycznie buty rowerowe i buty SPD to zupełnie dwa różne modele obuwia.

Faktem jest, że każdy but sygnowany jako SPD jest butem do jazdy rowerem, aczkolwiek nie każdy normalny but rowerowy jest zarazem butem SPD.

Może wydawać się to zagmatwane, ale tak naprawdę niesłychanie łatwe w odróżnieniu, zwłaszcza uzasadnione na łatwych przykładach.

Buty SPD (Shimano Pedaling Dynamics) to obuwie dostosowane specyficznie do jazdy rowerem. Posiadają przeważnie specjalny system wbudowanych klamer, które zakleszczają się na pedale rowerowym ułatwiając przez to pedałowanie oraz potęgując moc z jaką jest w stanie się ruszać rowerzysta. By zupełnie wykorzystać potencjał butów SPD powinniśmy zaopatrzyć się także w tego typu pedały, bowiem klamry w butach nie są dopasowane do standardowych pedałów.

W opozycji do SPD zwykłe buty rowerowe nie posiadają systemu klamrowego, jednak tytułowane są rowerowymi przez wzgląd na właściwe dopasowanie i kształt podeszwy, elementy zapięcia na rzepy, lub ergonomiczne zamki, aby sznurówki się nie plątały czy typ podeszwy, która jest najczęściej nieco mocniejsza od podeszwy zwykłych butów sportowych, by ułatwić zatrzymanie stopy na pedałach rowerowych.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.