Te mity sprawiają, że nie osiągasz sukcesu w nauce języka obcego

Dodane przez frdlove,

  Filed under: Nauka
  Comments: None
  Tagi: , , , ,

Choć coraz więcej ludzi interesuje się nauką języków obcych, wciąż miliony nie decydują się na podjęcie tego kroku. I choć powody, dla których wciąż nie uczą się języków są różne, zwykle łączy je jedno… są oparte na nieprawdziwych informacjach. Zapoznaj się z listą pięciu popularnych mitów związanych z nauką języków obcych. Czy któryś z nich brzmi znajomo?

#1 By nauczyć się języka, trzeba zacząć jako dziecko. Ja jestem już za stary/a

To jeden z najpopularniejszych, najbardziej błędnych i wyrządzających najwięcej szkód mitów. To może być dla ciebie szokujące, ale nie istnieją żadne badania, które potwierdzają rzekomą, ponadprzeciętną zdolność dzieci do nauki języków oraz brak takiej zdolności u dorosłych. Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie doszli wręcz do przeciwnych wniosków – osoby starsze mają zazwyczaj lepszą intuicję jeśli chodzi o odszyfrowywanie zagadnień gramatycznych na podstawie przykładów. To prawda, że dzieci częściej uczą się języków niż dorośli. Ma to jednak związek z tym, że… nie za bardzo mają wybór. Uczenie się języków obcych jest od nich wymagane w każdym właściwie kraju pierwszego świata.

#2 Niektórzy mają po prostu „smykałkę do języków”, nie to co ja

Niewykluczone, że są na świecie osoby, które po prostu mają ogromny talent do języków obcych. W zdecydowanej większości przypadków owi „geniusze” to po prostu osoby, które dobrze dobrały sobie metody nauki pod swoje predyspozycje oraz wykazują się zaangażowaniem i regularnością.

#3 Kursy w językach, które mnie interesują albo nie istnieją, albo są za drogie

To prawda, że nauka niektórych języków jest tańsza niż innych. Przykładowo, istnieją niezliczone, darmowe źródła nauki języka hiszpańskiego. W internecie jest ich mnóstwo. Podobnie jak filmów i muzyki w tym języku. Jednak dziś stosunkowo łatwo można zorganizować materiały do nauki niemal każdego języka. Bez względu na to, czy interesują cię kursy niemieckiego, czy kursy duńskiego, w internecie znajdziesz wysokiej jakości materiały do nauki samodzielnej w atrakcyjnych cenach.

#4 Nie da się nauczyć języka dobrze bez wyjazdu za granicę

Zaletą wyjazdu za granicę wcale nie jest bardziej sprzyjające nauce powietrze, ale większa styczność z językiem. Otoczony nim i niejako zmuszony do używania, człowiek szybko, nim się spostrzeże, jest zdolny do posługiwania się nim płynnie. Jednak te warunki można częściowo odtworzyć w domu. Zamiast podręcznika, spróbuj na przykład obejrzeć film z napisami w języku, którego się uczysz. Posłuchaj muzyki, oglądaj wiadomości, zmień język w serwisie internetowym, którego używasz, poznaj kogoś online. Jest wiele sposobów, by otoczyć się językiem bez wychodzenia z domu.

#5 Nie da się nauczyć języka bez nauczyciela

To stwierdzenie może być prawdą lub fałszem w zależności od tego, co rozumie się pod pojęciem „nauczyciela”. Jeśli masz na myśli belfra, przemierzającego rzędy ławek podczas niezapowiedzianej kartkówki, mamy zdecydowanie do czynienia z mitem. Twoim nauczycielem może być kurs do samodzielnej nauki, osoba poznana w internecie, a nawet książka. Ważne, by ów nauczyciel skutecznie zachęcał cię do robienia dalszych postępów. Pamiętaj, że język obcy nie jest przedmiotem szkolnym. To umiejętność, którą po prostu trzeba wyćwiczyć. By znaleźć na to czas i zapał, trzeba naprawdę lubić to, co się robi. Znajdź więc metodę nauki, która daje ci przyjemność. Rezultaty przyjdą szybciej, niż ci się wydaje. Zwłaszcza jeśli włożysz wszystkie opisane przeze mnie mity między bajki jeszcze dziś!

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.