Tradycje i przesądy ślubne.

Dodane przez dawidp,

  Filed under: Kultura
  Comments: None
  Tagi: , ,

Przygotowania do ślubu to nie tylko ważne wybory takie jak Kościół, sala weselna, sukienka czy obrączki ślubne, to także celebrowanie ważnych tradycji i przestrzeganie przesądów.
Wokół ślubu jest bardzo dużo takich tradycji i przesądów, a przestrzeganie ich ma zapewnić młodej parze miłość, szczęście, dostatek i same najlepsze rzeczy.

Przesądy związane z planowaniem ślubu

  1. Z pierwszym przesądem spotykamy się już podczas wyboru daty ślubu, miesiąc, w którym odbędzie się ceremonia musi mieć w sobie literę “r”, która symbolizuję rodzinę.
  2. Piękna i słoneczna pogoda wróży małżonkom szczęście. Natomiast delikatny deszczyk to Boże błogosławieństwo. Najgorzej jednak jak są  grzmoty i czerwony kolor słońca, bo zwiastuje niesmowitego pecha.
  3. Ważna symbolikę mają również kwiaty wybierane do bukietu ślubnego. Bukiet musi oczywiście składać się z nieparzystej liczby kwiatów a same kwiaty mają różną symbolikę, na przykład storczyki oznaczają doskonałość, a frezje delikatność.

Przesądy na dzień ślubu

  1. W żadnym wypadku Państwo Młodzi nie mogą się cofnąć do domu podczas drogi do kościoła. Jeśli o czymś zapomną muszą poprosić rodzinę o pomoc.
  2. Po wyjściu z Kościoła obsypywanie Młodej pary ryżem i jęczmieniem symbolizuje dostatek i płodność. Natomiast rzucane i zbierane pieniążki zaważą nad tym, które z małżonków będzie zarządzało rodzinną kasą. Będzie to ten który zbierze ich najwięcej i podniesie ostatnią monetę.
  3. W sali weselnej młodzi witani są chlebem i solą. Są to dla nich życzenia by nigdy im tego chleba nie zabrakło.
  4. Pan Młody przenosi swoją świeżo poślubiona małżonkę przez próg by ta się nie potknęła i nie przyniosła pecha na rodzinę.

Oczepiny

W prawie każdym regionie Polski około północy odbywa się najważniejsza tradycja weselna czyli oczepiny. Jest to przejście panienki w zamężną kobietę. Zabawę zakańcza rzucanie przez Młodą Parę muszki i bukietu ślubnego, między niezamężne panny będące na weselu i kawalerów, Ci którzy z tego grona je złapią następni staną na ślubnym kobiercu.
Jak to się mówi “Jaki kraj taki obyczaj”, dokładnie tak samo jest z obyczajami i przesądami ślubnymi, w każdym regionie Polski mogą się one nieco różnić od siebie.

 

Jeśli interesują Ciebie inne przesądy związane to przeczytaj nasz artykuł o Ślubnych tradycjach i przesądach

 

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.