Kino Generacji X

Dodane przez TomaszJ,

  Filed under: Kultura
  Comments: None
  Tagi: , , ,

Kino Generacji X – kino młode i specyficzne. Filmy kręcone przez przedstawicieli Pokolenia X, czyli urodzonych pomiędzy rokiem 1961 a 1981, dla których życie to przede wszystkim liczne lęki.

O tym pokoleniu zaczęło się mówić w chwili, gdy ukazała się (w 1991 roku) książka Douglasa Couplanda, zatytułowana właśnie „Pokolenie X”. Jej tematyka skoncentrowała się na czołowych problemach tego pokolenia: obawa przed utratą pracy, liczne lęki związane z codzienną egzystencją oraz niepewna przyszłość.

Kino Generacji X to przede wszystkim filmy, które ukazały się na początku lat 90-tych. Pierwszym ważnym dziełem był tu „Slacker” z 1991 roku – film Richarda Linklatera, który ukazywał styl życia młodych bohaterów, ich nadzieje i obsesje. Ważnym filmem Kina Generacji X okazali się również „Samotnicy” Camerona Crowe’a, którego dodatkowym atutem okazała się muzyka grunge oraz sceneria miasta Seattle.

Z innych ważnych dzieł filmowych tego gatunku na uwagę zasługują również takie filmy, jak „W pogoni za Amy” Kevina Smitha oraz „Przed zachodem słońca” Richarda Linklatera. Jednym z zabawniejszych obrazów Pokolenia X okazał się zaś brytyjski serial „Spaced” z lat 1999 – 2001, uważany jednocześnie za najlepszy przykład kina generacji X spoza Stanów Zjednoczonych. To dość mało znany nurt w kinie, tym bardziej więc zasługuje na uznanie. Cechuje się oryginalnością i świeżym podejściem do tematu. Filmy z Generacji X, a także filmy z każdego gatunku znajdziesz na http://cenoweuderzenie.pl/.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.