Czy warto oszczędzać w IKZE

Dodane przez Piotr,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , , ,

Można powiedzieć, że za stosunkowo niski odsetek oszczędzających na emeryturę odpowiada niski poziom wynagrodzeń i relatywnie słaba zasobność portfeli Polaków. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ istnieją bardzo atrakcyjne programy i ułatwienia które dają wymierne finansowe korzyści już teraz, nie dopiero na emeryturze, ale właśnie dzisiaj…

Takim programem i zarazem zachętą dla wszystkich którym nieobojętne jest zabezpieczenie emerytalne jest program oszczędzania na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego w skrócie IKZE.

Na czym to polega?

Konto Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE to nic innego jak specjalne konto bankowe, rachunek maklerski czy tez rejestr funduszy inwestycyjnych który działa w zakresie tegoż programu na mocy polskiego prawa i daje możliwość:

  • Odliczania kwoty rocznych wpłat od dochodu w celu obniżenia zobowiązania podatkowego
  • Zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych
  • Wypłaty całości zgromadzonych środków w chwili ukończenia 65 roku życia lub wypłaty ratalnej (w tym momencie zapłacimy zryczałtowany podatek 10% od całości kapitału)

Należy tutaj zaznaczyć, że istnieje limit rocznych wpłat na IKZE który w roku 2015 wynosił 4475, z roku na rok jest aktualizowany i w 2016 roku wynosi

Co jest największą korzyścią oszczędzania w IKZE?

Największym i odczuwanym niemal natychmiast udogodnieniem jest oczywiście możliwość odliczenia od dochodu. Oznacza to że pełna suma kwot lub kwota jednorazowo wpłacona na konto IKZE w danym roku rozrachunkowym pomniejsza uzyskany dochód o tę kwotę.

Zatem już w roku następnym przy okazji rozliczenia podatkowego otrzymamy zwrot 18% podatku lub nawet 32% podatku jeżeli z tytułu uzyskanych dochodów przekraczamy II próg podatkowy. Zatem za 2015 rok maksymalnie można było otrzymać zwrot …. Przy wpłaceniu oczywiście pełnego limitu IKZE czyli

Jak otrzymać i co zrobić ze zwrotem z IKZE?

Zwrot ten otrzymamy bezpośrednio na konto bankowego z Urzędu Skarbowego więc nie ma on w chwili otrzymania nic wspólnego z IKZE tzn. może być reinwestowany i znów wpłacony na konto IKZE, ale też może być przeznaczony na zupełnie dowolny inny cel.

To jest premia za oszczędzanie w IKZE, niemalże natychmiastowa, natomiast długofalowo wszystkie zyski jakie wypracujemy na koncie IKZE czy to przez odsetki z lokat, czy przez wzrost wartości jednostki funduszu inwestycyjnego czy też poprzez wzrost kursu akcji, nie będą objęte tzw. podatkiem Belki aż do skończenia oszczędzania w IKZE i rozpoczęcia wypłaty środków.

Aby otrzymać zwrot podatku za oszczędzanie na emeryturę w IKZE należy rozliczyć zeznanie roczne PIT36 lub PIT37 i złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Do zeznania koniecznie należy dołączyć załącznik PIT/O w którym podać trzeba sumę kwot wpłaconych na konto IKZE.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.