Sposób na kwaśne gleby

Dodane przez mariuszc,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

W naszym kraju ponad 50% gleb, to gleby kwaśne, które charakteryzują się ubogą zawartością wapna i innych minerałów. Taki stan rzeczy nie sprzyja rolnictwu. Poprawić współczynnik pH glebie może odpowiedni nawóz. Na rynku dostępnych jest kilka rodzai m.in. wapniowy, granulowany czy magnezowy. Odpowiedni dobór nawozu pozwoli zmienić jej współczynnik pH z kwaśnej na lekko kwaśną lub zbliżony do obojętnego.

Stosowanie nawozów na glebę powinno wykonywać się jesienią lub późnym latem przed orką. W przypadku wapniowania liczy się dokładność. Nie wolno dać za małej ani za dużej dawki wapna, w innym wypadku efekt otrzymamy odwrotny od oczekiwanego. Zaleca się sadzenie nasion dopiero po trzech tygodniach od wapnowania. Dawka nawozu musi być wcześniej odpowiednio zbadana pod względem zapotrzebowania. Odpowiedni nawóz wybiera się zazwyczaj na podstawie występowania procentu tlenku wapnia ( CaO). W razie niejasności można poradzić się producenta nawozów, aby wyjaśnił i doradził. Po wstępnej analizie dobierze odpowiedni nawóz do jakości gleby występującej na polu uprawnym.

Istnieje kilka podstawowych zasad odnośnie wapnowania gleb. Poniżej kilka z nich:

  • Wapno magnezowe warto stosować w porze suchej
  • Nie wolno stosować nawozów na gleby mokre
  • Nawozy tlenkowe stosuje się do gleb ciężkich

Będąc rolnikiem należy poważnie podejść do kwestii kwasowości gleb. Marząc o urodzajnych plonach nawozy są istotnym czynnikiem, który pomorze wam ten cel osiągnąć. W internecie można znaleźć wiele innych artykułów opisujących ten temat, dlatego też zachęcam wszystkich do zapoznania się przynajmniej z częścią ich. Zdobędziecie odpowiednią wiedzę, która pozwoli wam na uprawianie roli z zyskiem.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.