Jak sobie radzić z upałami?

Dodane przez [email protected],

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , ,

Wysoka temperatura jest zmorą ludzi o osłabionych organizmach. Najgorzej znoszą ją ludzie starsi – upały mogą wywoływać u nich zawroty głowy czy omdlenia. W najgorszych przypadkach długie przebywanie na słońcu może prowadzić do udaru.

Nawet krótka droga do sklepu za rogiem może stanowić wyzwanie, jeśli spróbujemy wyjść z domu w porze największych upałów. Przyjmuje się, że jest to czas pomiędzy południem a godziną 15. Nadejście fal gorąca sprawiło jednak, że temperatura rośnie obecnie znacznie szybciej i już o godzinie 9 temperatura może osiągnąć poziom zagrażający życiu i zdrowiu ludzi starszych. Aby zapobiec złemu samopoczuciu należy spożywać duże ilości wody – minimum 1. 5l dziennie, zapewniając odpowiednie nawodnienie organizmu.

Przydatne mogą być także różnego rodzaju napoje łączące w sobie funkcje suplementów diety i nawodnienia organizmu przez zwiększoną zawartość elektrolitów. Unikać należy z kolei trunków o wysokiej zawartości alkoholu, który może przynieść skutek odwrotny, czego skutkiem bywają często bóle i zawroty głowy.

Istotną kwestią jest też utrzymanie odpowiedniej temperatury otoczenia. Jeśli nie posiadamy klimatyzacji, wystarczy zwykły wiatrak, który sprawi, że powietrze nawet w bezwietrzne dni będzie stale się przemieszczać i mieszać znacznie sprawniej, co pomoże w utrzymaniu niższej temperatury pomieszczenia. Zalecane jest wówczas również używanie klimatyzacji samochodowej. Zadbaj wcześniej o jej sprawność w serwisie w szczególności o osuszacz klimatyzacji oraz jej odgrzybienie.

Przebywając w domu pamiętaj wykorzystywać otwieranie okien w nocy, a zamykanie ich w porze dnia i zaciąganie zasłon pozwala na utrzymanie niskiej temperatury pomieszczenia – znacznie przyjemniejszej dla organizmu.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.