Jak nauczyć się pracy w zespole?

Dodane przez michalina.adbarska,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: ,

Przez większość swojego życia działamy w zespołach. W przedszkolu bawiłeś się z innymi dziećmi, w szkole uczyłeś w klasie, potem w życiu zawodowym pracowałeś w grupie. Krótko mówiąc, nie da się tego uniknąć. Umiejętność pracy w zespole jest więc koniecznością i im lepiej to opanujesz, tym korzystniej dla Ciebie.

 

Uśmiechaj się

To nie banał. Jeśli podczas pracy w grupie będziesz sprawiał wrażenie pozytywnie nastawionej i otwartej osoby, o wiele więcej ludzi będzie chciało z Tobą pracować. Ponadto Twój uśmiech wskazuje, że dobrze czujesz się w środowisku, w którym przebywasz. Dzięki temu reszta grupy poczuje się swobodniej i będzie chętniej z Tobą pracować.

Słuchaj innych

Podstawa to efektywna komunikacja. Nie osiągniesz tego, jeśli nie będziesz umiejętnie i aktywnie słuchał swoich kolegów z grupy. Pokaż, że naprawdę zależy Ci na wysłuchaniu ich opinii. W czasie dyskusji czy burzy mózgów dobrze jest też czasami odnosić się do tego, co powiedział ktoś inny. Twoi współpracownicy poczują się docenieni i zmotywowani do podsuwania kolejnych pomysłów.

Wyrażaj swoje zdanie

Z jednej strony słuchaj, co inni mają do powiedzenia, ale z drugiej nie zapominaj, że też powinieneś generować przydatne informacje. Nie bój się wyrażać swojego zdania – pamiętaj tylko, że trzeba to robić umiejętnie. Nie narzucać swojej woli, ale proponować różne rozwiązania. Uczestnicz aktywnie w dyskusji i przyczyniaj się do rozwoju pracy – to zawsze jest dobrze odbierane.

Dawaj feedback

Feedback, czyli z angielskiego „sprzężenie zwrotne”, to sztuka udzielania i przyjmowania krytyki. Zarówno tej pozytywnej, jak i konstruktywnej (nie ma krytyki negatywnej!). Jeśli komunikujesz swoje uwagi i opinię co do wspólnej pracy, przyczyniasz się do budowania zdrowej atmosfery i dobrych relacji w grupie. Poza tym feedback daje też szansę na zobaczenie swoich błędów i wad , dzięki czemu w przyszłości możemy ich uniknąć

Twórz i realizuj wspólną wizję

Wspólna wizja jest tym, co różni zespół od grupy. Grupa przecież może i mieć ten sam cel, ale jeśli za tym celem nie stoi wizja, cała praca jest bardziej podatna na kryzysy i wątpliwości. Wizja jest czymś większym – punktem w czasie, do którego dążą wszyscy. Dlatego podczas pracy w zespole przypominaj swoim kolegom o Waszej wizji i pokazuj, że jesteś z nią mocno związany. Powodzenia!

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.