Eko-sprzątanie – jakie środki czystości wybrać?

Dodane przez giedymin200,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , ,

Ekologia staje się coraz bardziej znaczącym elementem naszego domu. Segregowanie śmieci, kupowanie ekologicznego jedzenia, stosowanie żarówek led, zakładanie kolektorów słonecznych czy stosowanie ekologicznej armatury zmniejszającej przepływ wody stanowią tylko parę z różnych przykładów eko-trendów, które ostatnio stały się oszałamiająco popularne. Jednak w dalszym ciągu mało kto weryfikuje używane przez nas środki czyszczące, które niejednokrotnie mają niezwykle negatywny wpływ na nasze środowisko.

 

Często zawierają one substancje jak np. ropa naftowa, barwniki syntetyczne, środki konserwujące i syntetyczne wonne substancje chemiczne. Zagrożenie stanowią również wykorzystywane w detergentach enzymy, które najczęściej pobierane są z organizmów genetycznie modyfikowanych. Powinniśmy więc kontrolować opakowania i kupować środki czystości, które otrzymały ekologiczne certyfikaty, takie jak np. Świadectwo Jakości Zdrowotnej, które gwarantują nam, że ich użytkowanie nie wyrządzi krzywdy naszemu zdrowiu jak i środowisku naturalnemu. Należy upewnić się, że użyte w danym preparacie związki powierzchniowo-czynne są biodegradowalne. Jeżeli odnajdziemy taki właśnie produkt, ostatnim krokiem jest sprawdzenie etykiety. Gdy do jego wytworzenia wykorzystane zostały ekologiczne materiały, możemy już bez wątpliwości zdecydować się na dany produkt.
Sama nazwa sugeruje,że elementarną rolą środków czyszczących jest zagwarantowanie ich użytkownikom czystości. Niestety zazwyczaj oczekiwany efekt czystości jest wyłącznie pozorny. Bowiem co z tego, że nasza umywalka lśni, a meble się świecą, jeśli nasz dom został w tym samym czasie zanieczyszczony chemicznie? Należy więc czytać opakowania i wybierać jedynie takie środki czystości, do których produkcji zostały wykorzystane wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego i eko-opakowanie.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.