Budowa altanki, od czego zacząć?

Dodane przez kmalcolm,

  Filed under: inne
  Comments: None
  Tagi: , ,

Czy to na działce, czy w ogródku – nie może zabraknąć altany. Chroni ona przed działaniem warunków atmosferycznych oraz zapewnia komfort podczas letniego wypoczynku. Jeśli zamierzasz zbudować ją samodzielnie, warto dowiedzieć się, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę. Ten krótki poradnik Ci w tym pomoże.

Konstrukcja altany powinna być solidna. Pamiętaj, że musi ona znieść silne podmuchy wiatru, gorące i piekące promienie słoneczne oraz zimową porą – kilogramy zalegającego śniegu. Oczywiście na rynku dostępne są już gotowe altany, ich koszt waha się w przedziale od 1400 złotych wzwyż – cena zależy od materiału wykonania oraz wielkości altany. Budując własną konstrukcję należy nastawić się na podobne koszty doliczając własny czas i energię.

Fundament to podstawa

Budowę cichego zakątka ogrodu należy rozpocząć od postawienia fundamentów. Konstrukcja będzie najbardziej solidna w betonowej zalewie. Na początek kopiemy dołek o szerokości znacznie większej niż kotwa, następnie – nim mieszanka stężeje, wkładamy w nią kotwę, po czym instalujemy słup. Tak zrobiona konstrukcja zapewni wytrzymałość przed silnymi podmuchami wiatru i zapewni poczucie bezpieczeństwa.

Konstrukcja

Jeżeli mamy już fundamenty, trzeba przystąpić do budowy konstrukcji. W sklepach ogrodniczo-budowlanych dostępne są gotowe ściany kratowe, będą one idealnym rozwiązaniem. Najważniejszym elementem konstrukcji jest dach. Dach najprościej pokryć blachą, jeśli jednak chcesz, by efekt wizualny był ładniejszy, warto pokryć dach gontem bitumicznym. Przypomina dachówki. By tego dokonać, potrzebne jest całkowite pokrycie konstrukcji deskami.

Impregnacja

Aby altana służyła nam wiele lat, trzeba ją konserwować. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które są do tego przeznaczone. Mają one różną technologię impregnacji oraz kolor.

Nim przystąpimy do budowy, warto się zastanowić, czy nie lepiej kupić pawilon ogrodowy bądź gotową altanę. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i energię – koszty gotowej altany czy pawilonu mogą okazać się nieco niższe niż samodzielna budowa. Jeśli jednak zdecydujesz się na budowę altany, pomyśl również o huśtawce ogrodowej – to świetny gadżet, który z pewnością umili czas każdemu działkowiczowi. Zobacz więcej.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.