Zastosowanie przecinarek plazmowych

Dodane przez Maks,

  Filed under: Hobby
  Comments: None
  Tagi: , , , ,

Bardzo wzięte stały się ostatnio spawarki plazmowe. Jednakże należy nadmienić, że plazmą można nie tylko spawać ale również przecinać. W tym celu wykorzystywane są przecinarki plazmowe. Dzięki nim realne jest cięcie zarówno materiałów znajdujących się w gospodarstwie, jak i w wielkiej firmie przemysłowej.

Przecinarki plazmowej można użyć właściwie wszędzie. Swoje zastosowanie odnajdą w warsztatach, na budowie, podczas prac montażowych oraz w miejscach, w których niezbędne staje się cięcie ręczne. I chociaż jest to urządzenie z górnej półki, którego ceny są wysokie, to jednak wygoda i tempo pracy wynagradza wszystko.

Funkcjonowanie przecinarki plazmowej można objaśnić w bardzo prosty sposób. Opiera się ona na łuku plazmowym, który wytwarza wysoką temperaturę między elektrodą, a ciętym materiałem. Pod wpływem ciepła stal się topi, a sprężone powietrze wręcz „wydmuchuje” upłynnione tworzywo. W taki sposób zostaje stworzone niezwykle precyzyjne oraz czyste cięcie. Oczywiście cały proces został tutaj bardzo uproszczony, ale zbyt dokładne wyjaśnienia są raczej zbędne.

Za sprawą nowoczesnej technologi przecinarki plazmowe prześcignęły całkowicie swoich poprzedników. Obecnie różnego typu nożyce, cęgi stały się zbędne. Zaobserwować możemy ich zastosowanie zdecydowanie częściej w domowych warunkach niż warsztatowych. Praca na zwykłym sprzęcie była ciężka oraz czasochłonna, dlatego też przecinarka plazmowa tak szybko przyjęła się wśród spawaczy i innych robotników.

Obecnie w sklepach oraz w hurtowniach możemy zauważyć niezwykle duży wybór różnych przecinarek plazmowych. Najogólniejszy podział dotyczy sprzętów dla pasjonatów i profesjonalistów. Różnica tych sprzętów dotyczy ich mocy, wielkości, czasie pracy oraz dodatkowych funkcjach umożliwiających jeszcze szybsze oraz precyzyjniejsze cięcie. Należy jednak podkreślić, że dla amatorów prac w garażach zdecydowanie bardziej przyda się alternatywa tańsza tych sprzętów.

Przed kupnem tego urządzenia warto wcześniej zastanowić się, gdzie je zastosujemy. Tym samym możemy określić wymaganą moc, wielkość i markę przecinarki. Wszystkie wymienione wyżej cechy dodatkowo mają również wpływ na cenę przecinarki.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.