Zaprawki i esencje – prosty sposób na zaopatrzenie barku

Dodane przez LenaB,

  Filed under: Hobby
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

Whisky, bourbon, koniak,  zagraniczne tradycyjne wódki – czy naprawdę musimy wydawać krocie, żeby mieć je w swoim barku? Cóż, niektóre alkohole możemy wyprodukować samodzielnie, choć nie każdy ma do tego smykałkę i warunki. Pozostali mogą skorzystać z coraz popularniejszych zaprawek i esencji do alkoholi. Co to takiego? Otóż to porcja płynu zawierającego starannie dobrane składniki, pozwalające otrzymać trunek o smaku zbliżonym do oryginału. Przykładowo, z zaprawki Teenessee Whiskey, możemy przygotować alkohol odpowiadający smakowi i aromatowi amerykańskiej whiskey. Wystarczy, że wymieszamy zaprawkę z dobrej jakości czystą wódką lub spirytusem, a następnie odstawiamy roztwór do dalszego przegryzania się składników. To jedyny wysiłek, jaki musimy podjąć, by wyposażyć swój barek w znamienite alkohole, które zazwyczaj kosztują sporo pieniędzy. Ale co właściwie wiemy o zaprawkach?

Myli się ten, kto sądzi, że to nowy wynalazek. Esencje i zaprawki do alkoholu są stosowane w przemyśle spirytusowym od wielu lat i to przez uznanych producentów trunków. Choć może się nam to nie podobać, esencje poprawiają smak i pomagają w utrzymaniu jego powtarzalności. Oczywiście, komercyjni producenci bynajmniej nie chwalą się wykorzystywaniem zaprawek, raczej wolą zachować ten sekret dla siebie. Niemniej, zaprawki przeznaczone do profesjonalnego użytku, zachowują doskonałą jakość i często wytwarzane są z dodatkiem oryginalnego destylatu. Obecnie również zaprawki dla indywidualnych konsumentów są tak dobre, że otrzymany efekt jest niemal porównywalny z pierwowzorem. Jak to możliwe? Otóż najlepsi producenci esencji i zaprawek, bazują głównie na naturalnych ekstraktach dobranych w odpowiednio stężonych proporcjach. Gdybyśmy zbadali skład takiej zaprawki, znaleźlibyśmy m.in. oleje pochodzenia roślinnego (np. z owoców, dębu, ziaren kawy, wanilii), pozyskane metodą destylacji, dzięki której są intensywne, trwałe i nie zawierają zanieczyszczeń. Trzeba jednak dodać, że zaprawki zawierają też barwniki i konserwanty, choć zazwyczaj producenci wolą się do tego nie przyznawać.

Tak jak i wielu innych przypadkach, przy wyborze zaprawek warto brać pod uwagę sprawdzone, uznane marki, jak choćby zaprawki STRANDS. Ich producentem jest skandynawski potentat Svenska Olbolaget AB, którego esencje i zaprawki trafiają zarówno do komercyjnych wytwórców, jak i indywidualnych wielbicieli słynnych alkoholi. Poza marką, o jakości zaprawki świadczy także oryginalne szklane opakowanie, które jest bezpieczne dla zawartych w niej składników i nie podlega niekorzystnym reakcjom chemicznym. Zresztą, w przypadku jakiegokolwiek alkoholu, szklana butelka to znacznie lepsze wyjście niż zwykły PET, który może skutkować plastikowym posmakiem trunku. Na sukces domowego trunku ogromny wpływ ma również jakość wódki lub spirytusu. I tu obowiązuje zasada, że im lepszy „rozpuszczalnik”, tym lepszy efekt końcowy. Do pozytywnych wrażeń smakowych może przyczynić się także… siła perswazji. Jeśli przelejemy otrzymany alkohol do oryginalnej butelki po trunku, łatwiej przekonamy swoich gości, że mają do czynienia z pierwowzorem.

Zaprawki i esencje zyskują coraz większą popularność i każdy szanujący się sklep z akcesoriami do produkcji alkoholi, może zaoferować bogaty wybór produktów uznanych marek. Oprócz pojedynczych butelek o pojemności 20 ml pozwalających uzyskać ok. 750 ml trunku, możemy kupić też butelki o większej gramaturze (np. 250 ml) i  w hurtowych ilościach (nawet do 1000 litrów!). Jak widać, zaprawki to propozycja godna uwagi zarówno dla indywidualnych wytwórców alkoholi, jak i komercyjnych przedsiębiorców.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.