Gatunki piwa – charakterystyka

Dodane przez marta.czerwinska,

  Filed under: Hobby
  Comments: None
  Tagi: ,

Piwo stanowi jeden z ulubionych trunków Polaków. Nie wszyscy wiedza jak wiele gatunków tego napoju istnieje na świecie. Znana od ponad 6 tysięcy lat. Jakie są główne kategorie, w jakich rozpatrujemy rodzaj piwa? Oto ich krótkie zestawienie.

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym skąd bierze się rozróżnienie piwa. Główny wyznacznikiem są użyte składniki i proces fermentacji, który wpływa na to, jaki charakter przybierze trunek. W zależności do rodzaju piwo podawane jest do różnych potraw. O tym jak łączyć jego smak z jedzeniem przeczytasz w tym artykule: Podstawowymi półproduktami są woda, chmiel, słód lub słody oraz drożdże piwne. W zależności od czasu trwania, rodzaju fermentacji i wykonywaniach czynności piwo rozróżniamy na takie gatunki jak:

Stout – to piwo ciemne, które fermentuje się za pomocą górnej fermentacji. Do jego warzenia korzysta się z palonych słodów jęczmiennych. Popularnym produktem jest Guinnes. Stouty produkowane są na wysoką skale w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Porter – piwo górnej fermentacji, które bardzo często porównuje się z omawianym wcześniej Stautem. Otrzymywane jest z palonego karmelizowanego słodu

Ale – Piwo warzone z wykorzystaniem górnej fermentacji. Wytwarza się je w Anglii, Niemczech, Belgii oraz Australii. Dzieli się na rodzaje – ciemne i jasnobrązowe. Do jego warzenia używany jest jasny słód.

Porter Bałtycki – bardzo ciemna i mocna odmiana standardowego portera wytwarzany w krajach nadbałtyckich. Posiada aż 9 % w swojej objętości. W Polsce produkuje się portera bałtyckiego marki Żywiec i Ciechan.

Pilzner – piwo dolnej fermentacji zaliczane do gatunków jasnych. Warzone w tradycyjny sposób przy pomocy naturalnych składników. Delikatny i lekki. Podobnym gatunkiem jest Lager. Różnica polega na dodaniu cukru, słodu pszenicznego i kukurydzy. Warto wspomnieć, że jest to najpopularniejszy gatunek piwa. Posiada też swoją własną odmianę Ice lager, którą wytwarza się w niskiej temperaturze. Jest pozbawione goryczki i bardzo delikatne.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.