Czym zachęca nas do siebie cyrk

Dodane przez Maks,

  Filed under: Hobby
  Comments: None
  Tagi: , , , , ,

Cyrk… miejsce, w którym niemal każde dziecko czuje się zadowolone, czy dokładnie uknuta maszyna zarabiająca pieniądze? Moim zdaniem odpowiedź jest prosta. Cyrk, chociaż wykorzystuje naiwność dzieci oraz przemyca bardzo dużą ilość przekazów podprogowych, jest miejscem, w którym nawet dorosły poczuje się jak dziecko.

Cyrk jest sztuką tworzoną dla rozrywki, przedstawieniem które ukształtowało się w XVIII wiecznej Anglii. Jest to miejsce, które dzisiaj najczęściej stanowi olbrzymi namiot otoczony kilkoma lub kilkunastoma przyczepami i atrakcjami. Wśród atrakcji jakie oferuje nam cyrk możemy wyróżnić różnorodnych akrobatów, klaunów, tresowane zwierzęta, a czasem nawet magików. Niezwykle często wraz z tym wszystkim dostępne są różne smakołyki, z takich urządzeń jak maszyna do popcornu, waty cukrowej, stoiska z balonikami oraz pamiątkami.

Pierwszy cyrk został otwarty w 1768 roku w Londynie, ale już w średniowieczu można zauważyć jego początki. Wprawdzie wędrowni aktorzy, wówczas nie mieli do dyspozycji maszyny do popcornu ani egzotycznych zwierząt, ale także umieli przyciągnąć dużą liczbę widzów. Można zatem stwierdzić, że uliczni kuglarze, mimowie i komedianci stworzyli pierwsze podwaliny współczesnych cyrków.

Do najważniejszych detali, które niemal każdemu kojarzą się z cyrkiem, możemy wymienić duży, kolorowy namiot, wszystkie akcesoria klaunów, egzotyczne zwierzęta oraz naturalnie liczne przekąski i dmuchane baloniki.

Najczęściej wyczekiwanymi momentami podczas występu, dla większości dzieciaków, są chyba klauni. Ci aktorzy, z pomalowanymi buziami oraz zbyt dużymi butami, potrafią rozbawić do łez. Inne osoby mogą stwierdzić, że do cyrku przychodzą tylko po to by popatrzeć na niesamowite wyczyny akrobatów wyginających się oraz robiących ryzykowne sztuczki wysoko nad areną. Są też tacy, którzy do cyrku chodzą, bądź przychodzili dawniej, dla smakołyków. Na przełomie XIX i XX w rzadka była przykładowo maszyna do popcornu lub do waty cukrowej. Niestety, w niedalekiej przeszłości takimi smakołykami można było zajadać się jedynie podczas festynów lub innych imprez masowych.

Na szczęście lub też nie szczęście, czasy się zmieniają i wata cukrowa czy popcorn jest szeroko dostępnym asortymentem. Obecnie nie trzeba wydawać pieniędzy na występy cyrkowe, aby zjeść smakołyków z maszyny do popcornu. Dzisiaj, jeżeli ktoś wybiera się do cyrku, to tylko po to by podziwiać akrobatów oraz śmiać się z wygłupów klaunów.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.